Štát získal do vlastníctva systém ezdravie. Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) vyriešilo sporné otázky v zmluvných vzťahoch a definitívne získalo majetkové práva k tomuto systému.
Informovala o tom hovorkyňa centra Veronika Daničová.
„Národné centrum zdravotníckych informácií navyše oproti minulosti vyrokovalo aj zníženie mesačného paušálu. Súčasťou dodatku je aj plán rozvoja ďalších eslužieb zdravotníctva,“ spresnila.
Národné centrum zdravotníckych informácií prevádzkuje zdravotnícky systém ezdravie.
Jeho vlastnícke práva však doteraz neboli vyjasnené. To sa po rokoch podarilo zmeniť.
Historický krok
Ako uviedla Veronika Daničová, Národné centrum zdravotníckych informácií sa na prevode majetkových práv dohodlo s dodávateľmi, vďaka čomu môže systém upravovať, ako aj spojiť s iným dielom, a to aj cez tretiu osobu, teda cez iného dodávateľa.
„Navyše, NCZI získalo právo zdrojový kód nielen používať a meniť, ale aj zdieľať ho s ostatnými subjektmi verejnej správy alebo ho i uverejniť,“ doplnila.
Podľa generálneho riaditeľa Národného centra zdravotníckych informácií Petra Lukáča ide o historický krok.
„Vyriešili sme zmluvné vzťahy v prospech štátu. Na NCZI prešli majetkové práva k ezdraviu a my môžeme systém nielen prevádzkovať, ale aj vylepšovať pre potreby lekárov, poisťovní i pacientov. Dohodnuté podmienky počítajú s investíciami do rozvoja nových služieb ezdravia či mobilnej aplikácie pre elektronickú zdravotnú knižku občana,“ zhrnul.
Zelenú tak, podľa neho, dostala ďalšia elektronizácia zdravotníctva, na ktorej centrum spolupracuje s ministerstvom zdravotníctva, za podpory Ministerstva informatizácie a regionálneho rozvoja SR.
Nové eslužby
Medzi nové eslužby majú pribudnúť tri nové služby pod ePN, pridanie vyšetrení mikrobiológie do modulu elab, úpravy modulu eobjednanie vrátane evýmenných lístkov a eodporúčania, zastupovanie počas neprítomnosti lekára, čakacie listiny pacientov na zákroky, elektronizácie hlásenia o úmrtí či nová mobilná aplikácia pre elektronickú zdravotnú knižku občana.
Vyriešenie majetkových práv umožní do budúcna okrem rozšírenia eslužieb aj postavenie novej verzie systému.
Ezdravie 2.0 by postupne nahradilo zastarané procesy a nízky užívateľský komfort súčasnej verzie.
„Oplatilo sa nám prehodnotiť procesy, ktoré predchodcovia nastavili v minulosti. Výsledkom je, že iba za prvý polrok sa nám na verejných obstarávaniach podarilo ušetriť milión eur,“ dodal Peter Lukáč.
Systém ezdravie funguje od 1. januára 2018. Obsahuje všetky informácie, ktoré lekár zapisuje do zdravotného záznamu pacienta.
„Ezdravie vzniklo, aby skvalitnilo zdravotnú starostlivosť prostredníctvom zdieľania zdravotnej dokumentácie medzi zdravotníckymi pracovníkmi,“ uzavrela Veronika Daničová.