Sľubná štúdia na zvieratách naznačuje, že mRNA vakcína by mohla zabrániť viacerým ochoreniam prenášaných kliešťami.
Profesor epidemiológie a mikrobiálnej patogenézy na Yale Scool of Medicine, Erol Fikrig strávil desať rokov hľadaním vakcíny, ktorá by zaujala nový prístup k ochrane ľudí pred lymskou boreliózou, ktorá je v Spojených štátoch na vzostupe.
Skôr ako na patogén, sústredil sa na kliešťa, ktorý ho prenáša. Pred dvoma rokmi v júni na konferencii v írskom Killarney ho uznávaný imunológ Drew Weissman z Pennsylvánskej univerzity oboznámil, v tom čase, s ešte málo známou technológiou, a to messenger RNA (mRNA) vakcínami.
Profesor Fikrig práve v tejto inovácii videl cestu vpred. Expert na infekčné choroby z Yale vyzvedal u Weissmana, či by táto technológia mohla fungovať proti kliešťom jeleňa, ktorý je v USA hlavným prenášačom lymskej boreliózy. S doktorom Weissmanom sa dohodli na spolupráci v tejto oblasti.
Technológia mRNA je v súčasnosti známa predovšetkým vďaka vakcínam proti Covid-19. Ako sme vás už informovali, vedci prichádzajú s novými dôkazmi, že mRNA je účinná nielen proti koronavírusu, ale dokáže oveľa viac. Ako uviedol portál cnn.com, platforma messenger RNA/mRNA môže byť pre svet nová, ale je to technológia, na ktorú výskumníci stavili už celé desaťročia.
Teraz sa im tieto stávky vyplácajú, nielen v boji s pandémiou. Know-how, ktoré viedlo k bezpečným a účinným vakcínam proti novému vírusu, v súčasnosti umožňuje poraziť aj starých nepriateľov, ako napríklad HIV, infekcie ohrozujúce najmä koj...
Zostáva vám 85% na dočítanie.