Keď bol vírus SARS-CoV-2, ktorý má na svedomí súčasnú pandémiu ochorenia Covid-19, prvý raz oficiálne zistený pred dvomi rokmi v decembri v čínskom meste Wu-chan v provincii Chu-pej, nikto z nás si vtedy nepredstavoval jeho enormné dopady. A keď Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila 11. marca 2020 pandémiu tohto ochorenia, na Slovensku sme už mali potvrdený prípad Covid-19. K 3. júnu 2021 bolo zaznamenaných viac ako 172 miliónov prípadov a asi 3,7 milióna úmrtí na Covid-19 vo viac ako 190 krajinách. Nádej a východisko vidia odborníci vo vakcínach. WHO vo februári 2020 informovala, že neočakáva vakcínu proti Covid-19 skôr ako o 18 mesiacov.
Najsľubnejšie sa ukazujú mRNA vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna.
Vlani v novembri vyšli konečné údaje fázy III, z ktorých vyplynulo, že mRNA vakcíny vykazovali viac ako 90-percentnú účinnosť. A o mesiac neskôr už na pôde EÚ schválila Európska komisia prvú očkovaciu látku proti Covid-19 - Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech.
Verejnosť, a najmä antivakcinačné hnutia jej vyčítajú novú „neoverenú“ technológiu, výrobu narýchlo. Odborníci však upozorňujú, že mRNA vakcíny boli rýchlo vyvinuté vďaka použitiu dlhé roky vyvíjanej technológie, určenej na výrobu vakcín, ale aj iných liekov, napríklad na onkologické ochorenia.
Porazí starých nepriateľov
Teraz vedci prichádzajú s novými dôkazmi, že mRNA je účinná nielen proti koronavírusu, ale dokáže oveľa viac. Ako informoval po...
Zostáva vám 85% na dočítanie.