Na Slovensku máme v porovnaní s Českou republikou ročne o 2 300 liečiteľných úmrtí, t. j. 30 % naviac (v prepočte na počet obyvateľov). Za veľký podiel z týchto predčasných úmrtí do 75 rokov sú zodpovedné cievne mozgové príhody (CMP) a srdcové infarkty. V minulom čísle Zdravotníckych novín sme priniesli prvú časť, teraz jej pokračovanie.
3.2 Následná starostlivosť
Jedným z vysvetlení horších výsledkov Slovenska sa javí byť aj ťažko dostupná následná starostlivosť vrátane včasnej intenzívnej rehabilitácie. Vyššie popísaná 30-denná mortalita nezachytáva obdobie rehabilitácie a zotavovania sa z následkov CMP. Nedostatočné obnovenie pohybových schopností a schopnosti prehĺtať vedie u pacientov po CMP k závažným komplikáciám, ktoré môžu byť smrteľné – najčastejšie ide o zápal pľúc. Po zavedení reformy sa na Slovensku síce výrazne zvýšil podiel pacientov s CMP, u ktorých bolo vykonané vyšetrenie na zistenie prítomnosti poruchy prehĺtania, nie sú ale dostupné dáta o tom, akú následnú a rehabilitačnú starostlivosť obdržali.
Nedostatočné kapacity pre rehabilitácie a následnú starostlivosť na Slovensku
Zásadný rozdiel medzi Českom a Slovenskom je v kapacitách následnej rehabilitačnej a dlhodobej starostlivosti. Tieto kapacity nevyužívajú len pacienti po CMP a srdcovom infarkte, ale ich dostupnosť je dôležitá aj pre iné ochorenia, vrátane onkologických, pre obnovenie samostatnosti pacienta, ako aj neprenášania celého bremena starostlivosti o týchto vážne chorých pacientov na ich blízkych.
Podľa informácií od odborníkov môže včasná a intenzívna rehabilitačná starostlivosť napomôcť tomu, aby sa pacient „vrátil do života“ už do jedného roka od akútnej hospitalizácie.
Podľa dát OECD za rok 2021 je na Slovensku takmer 3-krát menej lôžok pre akútne rehabilitácie - 17 lôžok na Slovensku vs. 48 lôžok v Česku - oboje na 100 000 obyvateľov. Pacienti indikovaní k intenzívnej lôžkovej rehabilitácii po CMP by mali byť na takéto lôžka preložení priamo po akútnej liečbe na neurologickom oddelení.
Slovensko zaostáva aj v počte lôžok dlhodobej starostlivosti 90 oproti 190 na 100 000 obyvateľov v Česku. Na Slovensku je pre rovnaký počet obyvateľov o polovicu menej dlhodobých lôžok. Pacienti na týchto lôžkach sú vo vážnejšom stave a už nie je možné im vrátiť samostatnosť pomocou rehabilitácie, potrebujú skôr stálu intenzívnu ošetrovateľskú staros...
Zostáva vám 85% na dočítanie.