Cesta k zníženiu krvného tlaku môže byť jednoduchá a úspešná takmer pre každého – dokonca aj pre tých, ktorí na tento zdravotný problém užívajú nejaké lieky. Podľa novej štúdie môže stačiť obmedziť príjem soli. „V štúdii účastníci stredného až staršieho veku znížili príjem soli približne o jednu čajovú lyžičku denne v porovnaní s ich obvyklou stravou. Výsledkom bolo zníženie systolického krvného tlaku približne o 6 mmHg, čo je porovnateľné s účinkom bežne užívaného lieku na vysoký krvný tlak,“ uviedol jeden z autorov štúdie, Dr. Deepak Gupta. Výskum vyšiel v odbornom časopise Journal of the American Medical Association.
„Zistili sme, že 70 až 75 % všetkých ľudí, bez ohľadu na to, či užívajú lieky na krvný tlak, pravdepodobne zaznamená zníženie krvného tlaku, pokiaľ zníži množstvo sodíka v strave,“ doplnila ďalšia z autoriek Norrina Allenová. Práve v soli sa sodík vyskytuje najviac.
„Účinok zníženia sodíka v strave na pokles krvného tlaku bol konzistentný takmer u všetkých osôb, vrátane tých s normálnym krvným tlakom, vysokým krvným tlakom, liečeným krvným tlakom a neliečeným krvným tlakom,“ doplnil Gupta.
Účinok už za týždeň
Vedci náhodne rozdelili skupinu ľudí vo veku od päťdesiatich do sedemdesiatich rokov na dve časti. Jedna dostala za úlohu konzumovať vysoký obsah sodíka, druhá naopak malé množstvo. Po týždni si obe skupiny diétu prehodili - opäť na týždeň.
Vedci účastníkom merali tlak a celý čas im odoberali vzorky moču. Deň pred každou návštevou mali na sebe účastníci monitor krvného tlaku a počas 24 hodín zbierali moč. Z toho potom lekári zistili, že potrava s nízkym obsahom sodíka dokázala významne znížiť vysoký tlak. Prejavilo sa to u 72 percent účastníkov výskumu.
Podľa autorov je veľmi dôležité, že sa tento účinok objavuje veľmi rýchlo – už počas jedného týždňa. Metóda je navyše úplne bezpečná – na rozdiel od liečiv nemá žiadne vedľajšie účinky. „Fakt, že krvný tlak klesol tak výrazne počas jediného týždňa a ľudia to dobre znášali, je dôležitý a zdôrazňuje potenciálny vplyv zníženia sodíka v strave na ľudské zdravie,“ okomentovala výskumníčka Cora Lewisová. Zásadné podľa nej je, že všetko, čo vedci zaradili do diéty s nízkym obsahom soli, boli bežne dostupné potraviny.
Ide o jednu z najrozsiahlejších štúdií, ktorá kedy vplyv sodíka v potrave na krvný tlak skúmala a ktorá sa venovala aj ľuďom s hypertenziou a tým, ktorí na ňu užívajú lieky. „Predtým sme nevedeli, či ľudia, ktorí už lieky na hypertenziu užívajú, môžu svoj krvný tlak znížiť ešte viac redukciou sodíka,“ podotkla Allenová.
Podľa lekárov by celkový denný príjem sodíka nemal prekročiť 1500 miligramov. „Môže to byť náročné, ale zníženie sodíka v akomkoľvek množstve bude prospešné,“ dodala Allenová.
Smrtiaci tlak
Vysoký hypertenzia je hlavnou príčinou úmrtí vo svete. „Môže viesť k srdcovému zlyhaniu, infarktu a mŕtvici, pretože vytvára dodatočný tlak na tepny,“ popísala Allenová. „Ovplyvňuje schopnosť srdca efektívne pracovať a pumpovať krv,“ doplnila. Akokoľvek ho znížiť znamená uľaviť srdcu - a to majú v súčasnej dobe na starosť najmä lieky. Lacnejšie, a pritom rovnako účinné riešenie, by pomohlo ľuďom aj finančnej stránke zdravotníctva.
(ct24)