Silicon Valley banka, 16. najväčšia banka na americkom trhu, krachla a spôsobila veľkú šokovú vlnu, ktorá zatriasla globálnym trhom. Čo sa stalo?
Nestalo sa nič iné, len sa ukázalo, že aj na štátnych dlhopisoch, ktoré boli v portfóliu tejto banky, sa dá prerobiť, keď ich máte zafixované v časoch nízkych úrokových sadzieb. Mimochodom, odhadovaná strata bánk v Spojených štátoch amerických je na úrovni 700 miliárd dolárov. To je rozdiel medzi nominálnou a trhovou hodnotou dlhopisov. No a táto banka nemala zahedžované toto riziko, keďže mala špeciálnu klientelu pochádzajúcu zo Silicon Valley, ktorá do veľkej miery nemala poistené svoje vklady. A keďže sa obávali o zdravie tejto banky, tak začali rýchlo vyberať svoje peniaze a nesúlad krátkych pasív a dlhých aktív spôsobil, že banka mala problém.
Silicon Valley banka v posledných rokoch profitovala z prílevu peňazí čiastočne aj vďaka fiškálnym stimulom, ktoré sa rozhodla investovať do dlhopisov. No rast inflácie a následné sprísňovanie menovej politiky boli dlhodobo avizované, čo konkrétne banka urobila zle?
Sú nástroje na hedžing alebo zabezpečenie takýchto dlhých pozícií, ktoré, samozrejme, niečo stoja. Takže banka sa mohla lepšie hedžovať proti takýmto pohybom úrokových sadzieb, teda zaistiť sa proti úrokovému riziku. Na druhej strane je pravdou, že nie príliš dávno nebola menová politika Fedu taká prísna. K jej dodatočnému sprísneniu dochádza až v poslednom období, lebo inflácia stále nie je úrovniach, aké si centrálne banky predstavujú. A preto sa infláciu snažia skrotiť tým, že zvyšujú úrokové sadzby a robia to možno razantnejšie, ako očakávala práve SVB banka.
Okrem SVB padli nedávno aj iné americké banky, a to nielen pre investície do vládnych dlhopisov, ale aj expozíciou voči technologickému sektoru či kryptomenám. Sú to investične najrizikovejšie sektory?
Je to jeden zo sektorov, ale nie jediný. V zásade je to veľmi jednoduché. My len žneme ovocie desať rokov trvajúcej menovej expanzie a tlačenia extrémne lacných peňazí a úrokových sadzieb niekde až v záporných hodnotách. Aj keď v Amerike sa to na rozdiel od Európy nedostalo do záporných hodnôt. A toto sú len dôsledky vývoja za posledných desať rokov, keď sa nafukovali finančné bubliny a teraz len praskajú. Takže vysvetlenie je z môjho pohľadu veľmi jednoduché.
Takže technologický sektor je jeden z tých, kde praskla bublina a po tých obrovských kapitálových ziskoch z nedávnych rokov tera...
Zostáva vám 85% na dočítanie.