Obezita sa často spája s diabetom 2. typu a obrátene. Čo majú tieto choroby spoločné?
Nadváha a obezita predchádzajú diabetu 2. typu. Tunajší priemerný diabetik 2. typu má BMI v polovici pásma nadváhy (BMI – Body Mass Index, index telesnej hmotnosti, pozn. red.). To znamená, že medzi diabetikmi 2. typu je asi desať percent tých, ktorí majú normálnu hmotnosť, päťdesiat percent tých, ktorí majú hmotnosť v nadváhe, a zvyšok je v pásme obezity. Nie je pravda, že by každý diabetik 2. typu bol obézny, ale typický je taký vývoj, že takýto pacient v určitej fáze života začne priberať, pretože má úsporný metabolizmus. Veľká časť z týchto pacientov má o niekoľko rokov prediabetes, teda stav, keď sa hladina cukru v krvi, teda glykémia, pohybuje na hranici normálnych hodnôt a zvýšenej glykémie, a potom sa objaví diabetes 2. typu. To je taký kontinuálny vývoj od obezity cez prediabetes až k diabetu 2. typu.
Kedy sa už bavíme o tom, že je človek obézny?
To je oficiálne dané. Ak má človek hodnotu BMI 30 a vyššiu, je obézny (pásmo 25 až 30 je nadváha, pozn. red.). BMI je ľahko spočítateľná záležitosť. Telesnú hmotnosť v kilogramoch vydelíte výškou v metroch na druhú, a kto má výsledok viac ako 30, je obézny. Ak by sme boli konkrétni, muž s výškou meter osemdesiat bude obézny, ak bude vážiť už niečo málo pod sto kíl. U ženy s výškou stošesťdesiat centimetrov bude obezita pri váhe niečo nad 75 kilogramov.
Je nejaký stav, ktorý by bol ešte nad obezitou?
Dnes už nie je. Predtým sa vymýšľali všelijaké klasifikácie typu super obézny a podobne, ale to sa už nepoužíva. Dnes sa obezita delí na prvý, druhý a tretí stupeň, ale stále je to obezita. Videl som aj človeka, ktorý mal BMI vyše 100, aj o ňom sme hovorili ako o obéznom. Niekedy môže byť obezita vyjadrená veľmi vysokými číslami.
Spomenuli by ste si, koľko vážil najťažší človek, akého ste videli?
Určite vážil niečo vyše 400 kíl. Kvôli takto obéznym pacientom vznikajú oddelenia XXL. Jedno také bolo otvorené aj u nás v nemocnici.
Ako sa vyšetruje takto obézny pacient?
Veľmi zle. Sú aj ľudia, ktorí kvôli obezite zomreli na banálnu vec, napríklad na zápal slepého čreva, pretože u nich kvôli tuku nie je možné brucho presvietiť ultrazvukom, ťažko sa vyšetrí pohmatom, a zrazu sa ukáže, že ich stav je veľmi vážny. Všeobecne je to tak, že veľký problém sú u týchto ľudí zobrazovacie metódy. Väčšina z prístrojov, teda röntgen, magnetická rezonancia či CT, je konštruovaná na hmotnosť maximálne 150 kilogramov, väčší objem sa do prístroja nezmestí. Na vyššiu hmotnosť sú konštruované prístroje veterinárne, ktoré sú využívané napríklad pre slony, kone a podobne. Ale aj tých je málo.
Zostáva vám 82% na dočítanie.