Ľudia, ktorí prichádzajú na veľké akcie, asi nevnímajú to, čo všetko bolo treba spraviť pre bezpečnosť. Prečo vlastne treba manažovať bezpečnosť na zhromaždeniach, protestoch, festivaloch?
Na Slovensku máme slovo bezpečnosť, v angličtine sú dve slová, ktorými to dokážete vyjadriť – security a safety. Security by ste si mohli predstaviť ako SBS alebo políciu, čiže niečo tvrdšie, militantnejšie, kým safety je niečo ako pocit bezpečia, čiže mäkšie opatrenia. Napríklad protivládne protesty, ktoré sú na Slovensku od decembra, organizuje politická opozícia, ale na bezpečnosť si najímajú našu agentúru a veľká časť práce pred každým protestom je plánovanie. Nie je to tak, že prídeme na miesto a myslíme si, že zachránime svet. Musíme sa s organizátorom zladiť, lebo každý má iný pohľad na bezpečnosť.
Aký iný pohľad majú?
Niektorí organizátori sa tomu venujú do detailu, lebo už s akciami majú kopu skúseností, to je napríklad festival Pohoda, s ktorým robíme niekoľko rokov, ale sú aj novopečení organizátori, ktorí nemajú skúsenosť s eventom väčším ako 500 ľudí a zrazu im má prísť na námestie 20-tisíc ľudí. My ich vlastne aj učíme, zlaďujeme sa s nimi, lebo si neviem predstaviť prevziať zodpovednosť za bezpečnosť akcie, pri ktorej nie sme na jednej vlne s organizátorom.
To sa stáva?
Bežne, a preto sme odmietli niekoľko aj mediálne veľmi známych podujatí z oblasti festivalov. Oslovili ma na spoluprácu, dali sme si úvodné stretnutia a ukázalo sa, že z ich strany bolo absolútne podcenenie bezpečnosti. Ak je cieľom promotéra predať čo najviac lístkov a nepozerať sa na komfort ľudí, neprispôsobovať tomu veci typu pitná voda, kapacita parkovísk, kapacita personálu pri vstupných bránach a vlastne celkovo služby pre návštevníkov, tak sa im snažíme vysvetliť, že sú to dôležité veci. Mal som skúsenosť, že mi na to odpovedali – ak ste dobrý bezpečnostný manažér, dokážete to zabezpečiť v líniách, aké máme nastavené.
Takže bezpečnosť je v podstate komplex vecí, ktoré majú dobre fungovať? Ak by na viacdennom hudobnom festivale nebolo dosť pitnej vody, dosť záchodov, dosť ďalších služieb, tak by to ľudí podráždilo a môže nastať bezpečnostný problém?
Ak človek neprimerane dlho čakal pri vjazde na parkovisko, potom mu pri vstupe nešlo oskenovať lístok, prišiel do festivalového areálu a zbadal dlhé rady na toalety, ktoré boli navyše špinavé, k tomu videl málo stánkov na občerstvenie, takže sa dlho čakalo, tak má vytvorenú úplne inú emóciu a o to náročnejšie je potom s ním pracovať. Druhá vec je prelínanie viacerých vecí, volá sa to Swiss Cheese Model – po slovensky by sme to mohli nazvať teória dier v ementáli.
Zostáva vám 85% na dočítanie.