Francúzske parlamentné ľavicové zoskupenie Nový ľudový front dnes predložilo Národnému zhromaždeniu prvý návrh na vyslovenie nedôvery stredopravej vláde premiéra Michela Barniera.
Šanca na zvrhnutie len dva týždne vládnuceho kabinetu je však vzhľadom na pomerne vyrovnané sily v Zhromaždení skôr nereálna, píše s odvolaním sa na zdroje z francúzskeho parlamentu agentúra AFP.
Povolebné rozloženie
"Existencia tejto vlády, jej zloženie a smerovanie je popretím výsledkov posledných parlamentných volieb," stojí v návrhu, ktorý podpísalo 192 poslancov ľavicovej koalície.
Ten kritizuje tiež nepredloženie novej dôchodkovej reformy, prijatie drastických úsporných opatrení a nejasnú ochranu životného prostredia a klímy.
"Hlasovať za návrh znamená odsúdiť nerešpektovanie republikánskej tradície vymenovaním Barniera do úradu, zachovať náš sociálny model a potrestať vládu, ktorá prevzala správanie a slovník krajnej pravice," píše sa v texte.
Je však takmer jasné, že vyslovenie nedôvery má veľmi malú šancu na prijatie, pretože žiadna zo strán nemá v parlamente pohodlnú väčšinu a krajne pravicové Národné združenie zatiaľ Barnierov kabinet podporuje.
Pohodlná väčšina
Aj keď v predčasných parlamentných voľbách konaných v júni a júli zvíťazila ľavica, nezískala pohodlnú väčšinu. Druhí skončili centristi prezidenta Emmanuela Macrona a tretie krajne pravicové Národné združenie.
Macron najprv odmietol vymenovať premiérku kandidátku ľavice, parížsku úradníčku Luciu Castetsovú. Barniera vymenoval až po niekoľkých kolách 21. septembra. Jeho kabinet tvoria pravicoví a centristickí ministri.
Šéf krajne ľavicovej strany Nepodrobené Francúzsko Jean-Luc Mélenchon sa ihneď po vymenovaní kabinetu vyjadril, že je potrebné "sa ho zbaviť čo najskôr".
RN je naopak ochotné s vládou spolupracovať, ale ak s ňou nebude súhlasiť v otázkach migrácie a bezpečnosti, môže ju prestať podporovať.
Barnier 1. októbra predniesol pred poslancami svoje priority, medzi ktoré patrí znižovať zadlženie krajiny, investovať do jadrovej energetiky, debatovať s odbormi o dôchodkovom systéme, lepšie kontrolovať hranice alebo zvyšovať dane bohatým a veľkým firmám.