Odpustenie dlhov za zdravotnícke výdavky, návrh postupu proti zvyšovaniu nájomného a možno aj reforma fungovania amerického najvyššieho súdu.
Prezident Joe Biden v posledných dňoch predstavuje nové plány pre svoj prípadný druhý mandát, zatiaľ čo odráža odpor straníckych kolegov voči svojej kandidatúre. Spory medzi demokratmi novo rozdúchava snaha vedenia potvrdiť Bidenovu nomináciu do novembrových volieb ešte pred augustovým zjazdom.
Voliči chcú odstúpenie
Pozíciu najstaršieho prezidenta v dejinách Spojených štátov ďalej podkopáva čerstvý prieskum vypracovaný pre agentúru AP, podľa ktorého takmer dve tretiny voličov Demokratickej strany chcú, aby z kampane odstúpil. Zároveň len zhruba tretina vyjadrila vysokú mieru dôvery v jeho schopnosti efektívne vykonávať funkciu.
Osemdesiatjedenročný Biden kandidatúru odmieta vzdať po tom, čo jeho neistý výkon v predvolebnej debate vyvolal nevídané polemiky o kondícii hlavy štátu zhruba štyri mesiace pred prezidentskou voľbou.
Na ukončenie kandidatúry ho verejne vyzvali sponzori aj dvadsiatka demokratov v Kongrese. Niektorí z tých, ktorí Bidenovi vyjadrujú podporu, zároveň požadujú ambicióznejšie sľuby pre možné druhé funkčné obdobie.
Šéf Bieleho domu, ktorý v prieskumoch zaostáva za republikánskym rivalom Donaldom Trumpom, teraz presne to robí. Cez víkend začal hovoriť o tom, že "ukončí" dlhy miliónov Američanov za zdravotnú starostlivosť.
Podrobnosti nie sú celkom jasné, pričom plány nadväzujú na prebiehajúce Bidenove snahy odpúšťať dlhy za vysokoškolské štúdiá, ktoré z veľkej časti narazili na súdoch.
Nový plán
V utorok potom Biden predstavil nový návrh s cieľom obmedziť prudké zvyšovanie nájomného, ktoré podľa federálnej rezervnej banky v St. Louis vzrástli v USA o 21 percent od januára 2021.
Prezidentov plán by majiteľov bytov, ktorí by sa snažili nájomné zvyšovať o viac ako päť percent, odstrihol od daňových úľav. Ako však poznamenáva spravodajská spoločnosť BBC, musel by ho schváliť Kongres.
Niektoré americké médiá okrem toho v utorok prišli s informáciou, že Biden vážne zvažuje, či predstaviť sadu legislatívnych návrhov, ktoré by výrazne zmenili fungovanie amerického najvyššieho súdu. Okrem iného ide o zavedenie vymáhateľného etického kódexu a funkčných období pre sudcov, ktorí môžu teraz funkciu vykonávať doživotne.
Spravodajský web Axios uvádza, že Biden sa v čase krízy svojej kampane priklonil k ľavicovému krídle Demokratickej strany. "Prezident Biden si osvojil celý zoznam ľavicových programových bodov, vyvíja nátlak na nominačný proces strany a stále sa snaží obmedzovať spontánne, nepripravené momenty," sumarizuje Axios prezidentovu stratégiu.
Nominácia do volieb
Odvoláva sa tým aj na zistenia, že predsedníctvo demokratov sa chystá Bidenovu nomináciu do novembrových volieb potvrdiť pred zjazdom konaným od 19. do 22. augusta. Podľa najnovších informácií AP by sa o veci mohlo hlasovať v prvom augustovom týždni, jasno by o termíne mohlo byť po piatkovom zasadnutí straníckeho orgánu, ktorý má na starosti pravidlá nominačného zjazdu.
Prezident medzitým vo vnútri strany stále čelí hlbokým pochybnostiam o tom, či má šancu exprezidenta Trumpa poraziť. Sobotňajší útok strelca na republikánskeho kandidáta síce zastavil verejné výzvy demokratov z Kongresu volajúce po Bidenovom odstúpení z kampane, v zákulisí ale podľa všetkého tieto spory stále pokračujú.
Medzi zákonodarcami podľa médií koluje návrh listu adresovaný prezídiu strany, ktorý vyjadruje "vážne znepokojenie" nad urýchleným potvrdením prezidentovej nominácie.
S plánom odhlasovať ju netradične už pred zjazdom prišli demokrati na jar kvôli požiadavke štátu Ohio, aby tu boli kandidáti na prezidenta USA registrovaní do 7. augusta. Ohio však odvtedy termín posunulo na koniec augusta, čím sa dostal v kalendári za predvolebný zjazd demokratov, uvádza denník The New York Times.
Bidenov tím a predseda strany Jaime Harrison však trvajú na tom, že nominácia pred 7. augustom, teda pred demokratickým zjazdom, je stále potrebná. Tento krok podľa nich zabezpečí, že republikáni v Ohiu nebudú môcť registráciu demokratického kandidáta súdne napadnúť. Odporcovia plánu tento argument odmietajú.