Taiwan by mal Spojeným štátom platiť za obranu, pretože im nič nedáva, vyhlásil republikánsky kandidát na prezidenta USA Donald Trump. Píše o tom agentúra Reuters. Akcie taiwanského výrobcu čipov Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) vzápätí oslabili. Taiwanská diplomacia uviedla, že vyjadrenie kandidátov v americkej prezidentskej kampani nebude komentovať.
"Poznám tých ľudí veľmi dobre, veľmi si ich vážim. Veď nám zobrali asi 100 percent nášho obchodu s čipmi. Myslím, že by nám Taiwan mal za obranu zaplatiť," povedal bývalý americký prezident Trump v rozhovore s časopisom Bloomberg Businessweek, ktorý bol zverejnený v utorok. Samotný rozhovor bol zhotovený 25. júna. "Taiwan nám nič nedáva,“ vyhlásil Trump.
Spoločnosť TSMC je najväčším zmluvným výrobcom čipov na svete. Tieto čipy sa využívajú širokú škálu zariadení, od aplikácií umelej inteligencie po chytré telefóny a stíhačky. Podľa analytikov by akákoľvek vojna o Taiwan zdecimovala svetovú ekonomiku.
Spojené štáty sú najdôležitejším medzinárodným podporovateľom a dodávateľom zbraní Taiwanu, ale žiadnu formálnu obrannú dohodu s demokraticky spravovaným ostrovom, ktorý si nárokuje Čína, nemajú. Zo zákona sú však USA povinné poskytnúť Taiwanu prostriedky na obranu. Taiwan sa v posledných štyroch rokoch opakovane sťažuje na čínske vojenské aktivity, ktorými sa Peking snaží vyvíjať nátlak.
Americký prezident Joe Biden rozčúlil čínsku vládu svojimi komentármi, ktoré zrejme naznačovali, že USA budú Taiwan brániť, ak by bol napadnutý, čo je odklon od dlhodobo zastávaného amerického postoja "strategickej nejednoznačnosti". Washington udržuje oficiálne diplomatické vzťahy iba s Pekingom, zatiaľ čo oficiálne vzťahy s Taipeiom prerušil v roku 1979.
Svoje styky naďalej riadi podľa zákona o vzťahoch s Taiwanom, ktorý okrem iného oprávňuje dodávať na ostrov zbrane obranného charakteru a pokračovať v hospodárskych, kultúrnych a politických stykoch.