Aj po tom, čo sa americký exprezident Donald Trump stal usvedčeným zločincom, zostáva na papieri jeho súboj o voličov so súčasnou hlavou štátu Joom Bidenom veľmi vyrovnaný. Prieskumy publikované počas dvoch týždňov po historickom verdikte nezistili žiadny zásadný posun v preferenciách dvoch prezidentských kandidátov, ktoré sa výraznejšie nehýbu už niekoľko mesiacov.
Jedinečnú dynamiku tohtoročnej predvolebnej kampane zachytáva graf projektu 538, ktorý monitoruje najrôznejšie americké voľby.
Línia znázorňujúca priemerné preferencie Trumpa a Bidena v desiatkach prieskumov sú v posledných troch mesiacoch takmer rovnobežné, pričom republikánsky exprezident si drží nepatrný náskok. Veľmi podobne vyzerajú priemery zostavované webom RealClearPolling a časopisom The Economist.
Trumpovi hrozí väzenie
Trump pred ôsmimi rokmi vyhlásil, že by mohol niekoho zastreliť uprostred Piatej avenue v New Yorku, a rovnako by neprišiel o žiadnych voličov.
Teraz má šancu na zvolenie po tom, ako ho súdna porota uznala vinným z 34 trestných činov, konkrétne z falšovania podnikateľských záznamov s cieľom zakryť nekalú kampaň pred voľbami roku 2016. Výšku trestu sa Trump dozvie 11. júla a akokoľvek to nie je príliš pravdepodobné, nedá sa vylúčiť, že mu sudca uloží väzenie.
Americkí voliči sa však rozhodujú aj podľa mnohých ďalších otázok od stavu ekonomiky po imigračnú alebo zahraničnú politiku. Oboch hlavných kandidátov na prezidenta už dobre poznajú a prieskumy naznačujú, že drvivá väčšina má ohľadom ich duelu jasný názor.
Najstarší prezident
Biden, ktorý je o viac ako tri roky starší ako Trump a ide do novembrových volieb v 81 rokoch, je najstarším prezidentom v dejinách USA a v poslednom roku svojho mandátu je na americké pomery extrémne nepopulárny.
Drobný posun v podpore dvoch mužov zaznamenal denník The New York Times, ktorý spoločne s partnermi z vysokej školy Siena College po newyorskom verdikte znovu kontaktoval skoro 2000 účastníkov skoršieho predvolebného prieskumu. Kým pri vypytovaní na prelome apríla a mája mal v tejto skupine Trump navrch pomerom 48 percent ku 45, po rozhodnutí poroty sa jeho náskok stenčil na jediný percentuálny bod.
"Akokoľvek sa nedá s určitosťou povedať, či ich pohľad odráža širokú verejnosť, zistenia poskytujú nezvyčajne jasný dôkaz, že verdikt niektorých voličov viedol k prehodnoteniu ich podpory pre pána Trumpa," napísal list.
Pri vyrovnaných voľbách, aké sa v USA očakávajú, môže byť aj strata malého zlomku voličov rozhodujúca. V rokoch 2016 a 2020 prezidentské voľby rozhodli desaťtisíce hlasov naprieč niekoľkými málo štátmi a prieskumy na kľúčových "bojiskách" nadchádzajúcich volieb naznačujú, že niečo podobné by mohlo nastať aj tento rok.