Krvavé boje medzi narkokartelmi, vraždy na dennom poriadku, masy migrantov a plot na severnej hranici so Spojenými štátmi. Aj toto si v našich zemepisných šírkach môžeme predstaviť, keď počujeme o Mexiku.
Nie všetko je však také čiernobiele a po návšteve tejto krajiny na pomedzí Severnej a Strednej Ameriky si často uvedomíme, že v mnohých prípadoch ide o predsudky.
„Áno, samozrejme, stále máme mnoho problémov s kriminalitou, a to má dopad aj na ekonomiku. Mnoho mojich príbuzných i známych odišlo alebo sa chystá odísť do USA a volajú ma tam. Tvrdé opatrenia vlády však prinášajú výsledky, už to tu nie je také zlé ako bývalo, takže zatiaľ tu zostávam. Navyše ak sa v Amerike vráti moci Donald Trump, tak to tam pre Mexičanov opäť nebude príliš dobré,“ vysvetľuje mi lámanou angličtinou päťdesiatnik Javier, keď ma vezie svojim taxíkom z letiska do historického centra 1,4-miliónovej Guadalajary, metropoly štátu Jalisco a siedmeho najväčšieho mexického mesta.
Prvá prezidentka v histórii
Ak ste navštívili Mexiko v minulých dňoch a týždňoch, vašej pozornosti rozhodne neušlo, že mestá boli doslova oblepené plagátmi politikov.
V krajine sa totiž pred dvoma týždňami konali takzvané generálne voľby – zhruba sto miliónov oprávnených voličov si vyberalo prezidenta, zástupcov do oboch komôr parlamentu, ako aj vedenie 31 štátov plus hlavného mesta, ktoré tvoria Spojené štáty mexické.
Zostáva vám 78% na dočítanie.