Rada guvernérov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu v stredu schválila rezolúciu, ktorá kritizuje nedostatočnú spoluprácu Iránu s MAAE. Iránska misia pri OSN to označila za unáhlené a nerozumné. Informujeme o tom podľa agentúry AFP.
"Rozhodnutie krajín Západu bolo unáhlené a nerozumné a bezpochyby bude mať zničujúci účinok na proces diplomatickej komunikácie a konštruktívnej spolupráce," citovala iránska štátna tlačová agentúra ISNA diplomatickú misiu Iránu.
Rezolúciu v pondelok predložili Británia, Francúzsko a Nemecko, Rusko a Čína boli proti. Za hlasovalo 20 z 35 členských krajín rady. Jedna krajina sa na hlasovaní nezúčastnila a 12 sa zdržalo.
Ide o prvú takúto rezolúciu od novembra 2022. Západné mocnosti reagujú na nárast jadrových aktivít Iránu. Obávajú sa, že táto krajina sa usiluje vyrobiť jadrovú zbraň, čo Teherán popiera.
Krajiny v texte dokumentu, do ktorého mala AFP možnosť nahliadnuť, uvádzajú, že je nevyhnutné a naliehavé, aby Teherán poskytol technicky dôveryhodné vysvetlenia prítomnosti častíc uránu nájdených na dvoch nešpecifikovaných miestach v Iráne. Tiež Irán žiadajú, aby opätovne zapojil kamery monitorujúce jadrové aktivity a vyjadrujú znepokojenie s nedávnymi verejnými vyhláseniami Iránu o svojich schopnostiach vyrábať jadrové zbrane a o možných zmenách v iránskej jadrovej doktríne.
Pretrvávajúca neschopnosť Iránu poskytnúť plnú spoluprácu na vyšetrovaní môže podľa textu spôsobiť, že bude nevyhnutný rozsiahly posudok šéfov MAAE. Rezolúcia má v tejto situácii len symbolický význam a jej cieľom je vyvinúť na Irán diplomatický nátlak.
Teherán odmieta, že sa usiluje vyvíjať jadrové zbrane. Takisto však výrazne navýšil svoj jadrový program a má dostatok materiálu na výrobu niekoľkých jadrových bômb, pripomína AFP.