Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi vyzval v utorok Irán na prijatie konkrétnych opatrení, ktoré pomôžu posilniť spoluprácu v oblasti iránskeho jadrového programu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
Grossi na tlačovej konferencii v iránskom meste Isfahán uviedol, že počas rokovaní s iránskymi predstaviteľmi navrhol, aby sa "sústredili na veľmi konkrétne, praktické a hmatateľné kroky", ktoré by mohli posilniť spoluprácu.
Šéf MAAE rokoval s viacerými iránskymi predstaviteľmi vrátane riaditeľa Iránskej organizácie pre atómovú energiu (AEOI) Mohammada Eslámího. Ten na ich spoločnej tlačovej konferencii uviedol, že ich rokovania boli pozitívne a produktívne, uvádza agentúra Reuters.
Teherán vlani MAAE uistil, že bude spolupracovať pri pozastavenom vyšetrovaní týkajúcom sa častíc uránu, ktoré sa našli na nedeklarovaných miestach, a že znovu nainštaluje odstránené monitorovacie zariadenia. Irán však z tohto splnil len málo, konštatuje Reuters.
"Pokračujeme v interakciách ohľadom nevyriešených záležitostí, vrátane záležitostí týkajúcich sa týchto dvoch miest," uviedol Eslámí po boku Grossiho. Šéf AEOI zároveň uviedol, že stále platí dohoda z vlaňajšieho marca, ktorá si však podľa neho vyžaduje isté doplnenia.
Táto dohoda bola dosiahnutá vlani počas návštevy Grossiho v Iráne a stanovuje základné princípy spolupráce týkajúce sa okrem iného zabezpečenia a monitoringu. Grossi však uviedol, že implantácia dohody je pomalá.
Irán prestal dodržovať limity pre svoje jadrové aktivity stanovené v jadrovej dohode z roku 2015 po tom, čo od nej v roku 2018 jednostranne odstúpili USA. Dohodu sa odvtedy nedarí obnoviť. MAAE pritom v posledných mesiacoch kritizuje Irán za nedostatok spolupráce či za jej deaktiváciu monitorovacích zariadení v iránskych jadrových objektoch.
Irán obohacuje urán na úroveň 60-percentnej čistoty. Takéto obohatenie nie je ani zďaleka potrebné na komerčné účely a blíži sa k obohateniu na približne 90 percent, ktoré je potrebné na výrobu jadrových zbraní. Ak bude Irán tento materiál obohacovať ďalej, bude ho mať dosť na výrobu dvoch jadrových zbraní, vyplýva z údajov MAAE.
Irán popiera, že by sa snažil o vývoj jadrových zbraní. Nijaká krajina sveta však urán neobohacuje na takúto úroveň bez vyrábania nukleárnych zbraní, píše Reuters.