Tento rok uplynulo 95 rokov od narodenia Galiny Leonidovny, dcéry sovietskeho generálneho tajomníka Leonida Brežneva. Česť vodcovi ruských komunistov nerobila, pre lásku k diamantom, alkoholu aj mladým mužom bola čiernou ovcou rodiny.
Lesku diamantov neodolala
Keď sa v roku 1971 točil film o Jamesovi Bondovi Diamanty sú večné, kde sa drahé kamene stali nástrojom na uchvátenie moci a ovládanie svetového diania, ľudia v kinách jasali. Ten istý rok sa na druhej strane železnej opony odohrávala dráma v rodine Brežnevovcov.
VIDEO: V roku 1992 vznikol filmový dokument,mapujúci bohatý a dramatický život Brežnevovej dcéry.
Otec, najvyšší sovietsky politik, dohováral dcére Galine, aby už nerobila hanbu. Mala vyše štyridsať rokov, v mladosti sa však zamilovala do slávneho ruského cirkusu, z ktorého radov pochádzali jej prvý aj druhý manžel, a Brežnevovi to prekážalo. Druhý sobáš nechal anulovať a nápadníka nakoniec vyberal sám.
Okrem mužov, ktorých Galina rada vyhľadávala, najmä mladších, sa „kremeľská princezná“ vyznačovala rozmarnosťou, nedostatkom sebadisciplíny, láskou k sebauspokojeniu a najmä neukojiteľnou túžbou po diamantoch.
Tých bol Sovietsky zväz plný a ich lesk ovládol dušu Galiny Brežnevovej natoľko, že sa postupne zaplietala do najtvrdšieho kriminálneho prostredia. Medzi ľuďmi sa o rodine Brežnevovcov začali rozprávať tzv. „diamantové historky“, a práve Galina bola ich hlavnou postavou.
Gruzínske relikvie
Jeden z príbehov sa odohral v Gruzínsku, kde Galina navštívila národné múzeum. Pri oficiálnej prehliadke ju zaujali staré gruzínske relikvie, zrejme išlo o kráľovskú korunu či žezlo, lesk diamantov sa jej akoby prepálil až do mozgu. Nemohla sa túžby zbaviť, a tak požiadala riaditeľa múzea, aby jej obe cennosti daroval.
Muž bol z návštevy z najvyšších miest patrične nervózny, napriek tomu odmietol a zavolal prvého tajomníka gruzínskej komunistickej strany Eduarda Ševardnadzeho, aby celú záležitosť vyriešil.
Keď sa Brežnev dozvedel, že dcéra chce získať gruzínske národné dedičstvo a ako je jej správanie pre celú krajinu neprijateľné, okamžite ju zavolal späť do Moskvy. Tá síce poslúchla a hanba bola zažehnaná, diamanty však zháňala ďalej.
Mnoho ľudí netušilo, kde a ako ich získava, ale riaditelia zo štátnej klenotníckej spoločnosti ZSSR boli presvedčení, že všetky šperky a cennosti zabavené zločincom sú odovzdávané členom štátnej nomenklatúry, tou cestou sa dostávajú aj k Brežnevovej dcére. To sa potvrdilo v roku 1982, keď zatkli niekoľko veľkých pašerákov šperkov.
Skončili vo väzení, ďalší aj na popravisku, všetci mali nejaké spojenie s Brežnevovou. Ukázalo sa, že Galina pašovala šperky zo ZSSR v takom meradle, že ohrozila obchody celosvetových nadnárodných spoločností zameraných na ťažbu diamantov.
Upila sa v 69 rokoch
Kremeľskú princeznú zadržali. Výsluchy, a to aj na ústredí KGB, čoskoro prestali. Dôvodom bolo, že išlo o Brežnevovu dcéru. Obvinenia zamietli, po nástupe Gorbačova k moci ich však opäť otvorili.
Vyšetrovanie došlo tak ďaleko, že zatkli aj syna Brežneva a brat Galiny Jurij Brežnev, v cele skončil aj prvý námestník ministerstva zahraničného obchodu Jurij Churbanov, Galinin manžel, ktorého jej pred rokmi vybral otec.
Obaja muži boli obvinení z korupcie, ale dôkazy nestačili. Galina bola známa tým, že sa na policajné protokoly ani nepozrela a vždy ich len s opovrhnutím podpísala. Posledné roky života sa z nej stala ťažká alkoholička, ktorá skončila v psychiatrickom ústave, kde aj v lete 1998 zomrela. Mala 69 rokov.