pojené štáty dnes svojím vetom v Bezpečnostnej rade zablokovali palestínsku žiadosť o plné členstvo v OSN, informuje agentúra Reuters. Podľa USA by nezávislý palestínsky štát mal byť ustanovený cez priame rokovania medzi Izraelom a palestínskou samosprávou, nie prostredníctvom OSN. Británia a Švajčiarsko sa hlasovania zdržali a zvyšných 12 členov Bezpečnostnej rady návrh podporilo.
Americké veto sa vzťahuje k návrhu rezolúcie, ktorý odporúčal 193-člennému Valnému zhromaždeniu "prijať Štát Palestína ako člena Organizácie Spojených národov".
Štatút pozorovateľa
Palestínčania majú v OSN od roku 2012 na základe rozhodnutia Valného zhromaždenia štatút pozorovateľa. Na získanie plnohodnotného členstva je však potrebný súhlas Bezpečnostnej rady a dve tretiny Valného zhromaždenia. Palestína sa už v roku 2011 usilovala o plné členstvo, ale tiež nezískala podporu v Bezpečnostnej rade OSN.
Palestínska žiadosť o plné členstvo v OSN prišla šesť mesiacov od začiatku vojny medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas v Pásme Gazy a v čase, keď Izrael rozširuje osady na okupovanom Západnom brehu Jordánu.
Generálny tajomník OSN António Guterres dnes BR OSN povedal, že terajšie vyostrenie konfliktu znamená, že je ešte dôležitejšie podporiť snahy o "docielenie trvalého mieru medzi Izraelom a plne nezávislým, životaschopným a zvrchovaným palestínskym štátom".
Nespĺňajú kritériá
Izraelský veľvyslanec v OSN Gilad Erdan naopak vyhlásil, že Palestínčania nespĺňajú kritériá na to, aby sa stali plnoprávnymi členmi OSN, medzi ktoré patrí stále obyvateľstvo, vymedzené územie, vláda a schopnosť nadviazať vzťahy s ostatnými štátmi.
Pýtal sa, ktorý palestínsky subjekt by Bezpečnostná rada v prípade kladného stanoviska podporila a či by to bol Hamas. Takisto uviedol, že prijatie Palestínčanov do OSN ako plnohodnotného člena by ohrozilo akékoľvek budúce rokovania.
Bezpečnostná rada OSN dlhodobo podporuje myšlienku dvoch štátov žijúcich vedľa seba v bezpečných a uznaných hraniciach.
Palestínčania chcú mať vlastný štát na Západnom brehu Jordánu, v Pásme Gazy a vo východnom Jeruzaleme, teda na územiach, ktorých sa Izrael zmocnil počas vojny v roku 1967.
Z Pásma Gazy sa Izrael stiahol v roku 2005 a teraz ho ovláda radikálne palestínske hnutie Hamas, proti ktorému Izrael v súčasnosti vedie vojnu. Tú vyvolal teroristický útok Hamasu na Izrael 7. októbra. Východný Jeruzalem Izrael anektoval a Západný breh Jordánu okupuje.
Palestínska samospráva na čele s prezidentom Mahmúdom Abbásom má na Západnom brehu obmedzenú samosprávu. Hamas odstavil palestínsku samosprávu od moci v Pásme Gazy v roku 2007.