Spojené štáty dnes v Bezpečnostnej rade OSN nepodporia palestínsku žiadosť o plné členstvo vo svetovej organizácii, píše Reuters s odvolaním sa na nemenovaného amerického činiteľa. V praxi to podľa neho znamená, že USA v Organizácii Spojených národov zablokujú uznanie palestínskeho štátu.
"Spojené štáty sú naďalej toho názoru, že najrýchlejšou cestou k štátnosti palestínskeho ľudu je priame rokovanie medzi Izraelom a palestínskou samosprávou za podpory Spojených štátov a ďalších partnerov," uviedol americký predstaviteľ.
Právo veta
Pätnásťčlenná rada má hlasovať o návrhu rezolúcie, ktorá odporúča 193-člennému Valnému zhromaždeniu OSN, aby "štát Palestína bol prijatý za člena OSN".
Aby rezolúcia v Bezpečnostnej rade OSN prešla, je potrebné, aby za ňu hlasovalo najmenej deväť členov a aby ju nevetoval niektorý zo stálych členov, teda USA, Británie, Francúzska, Ruska alebo Číny. Podľa diplomatov by opatrenie mohlo podporiť až 13 členov rady, čo by USA donútilo použiť právo veta.
"Už dlho máme jasno, že predčasné kroky v New Yorku, aj pri tých najlepších úmysloch, nepovedú k dosiahnutiu štátnosti pre palestínsky ľud," uviedol americký predstaviteľ.
Palestínska žiadosť o plné členstvo v OSN prichádza šesť mesiacov od začiatku vojny medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamá v Pásme Gazy a v čase, keď Izrael rozširuje osady na okupovanom Západnom brehu Jordánu.
Podpora v rade
Palestína už v roku 2011 usilovala o plné členstvo v Organizácii Spojených národov. Nakoniec ale nezískala podporu v Bezpečnostnej rade OSN. V roku 2012 získala vo svetovej organizácii štatút pozorovateľa.
Izraelský veľvyslanec v OSN Gilad Erdan vyhlásil, že Palestínčania nespĺňajú kritériá na to, aby sa stali plnoprávnymi členmi OSN, medzi ktoré patrí stále obyvateľstvo, vymedzené územie, vláda a schopnosť nadviazať vzťahy s ostatnými štátmi.
Uviedol, že udelenie plného členstva v OSN Palestínčanom "bude mať nulový pozitívny dopad pre akúkoľvek stranu, spôsobí len deštrukciu na ďalšie roky a poškodí akúkoľvek šancu na budúci dialóg".
Bezpečnostná rada OSN dlhodobo podporuje myšlienku dvoch štátov žijúcich vedľa seba v bezpečných a uznaných hraniciach.
Palestínčania chcú mať vlastný štát na Západnom brehu Jordánu, v Pásme Gazy a vo východnom Jeruzaleme, teda na územiach, ktorých sa Izrael zmocnil počas vojny v roku 1967.
Z Pásma Gazy sa Izrael stiahol v roku 2005 a teraz ho ovláda radikálne palestínske hnutie Hamas, proti ktorému Izrael teraz vedie vojnu, ktorú vyvolal teroristický útok Hamasu na Izrael 7. októbra.
Východný Jeruzalem Izrael anektoval a Západný breh Jordánu okupuje. Palestínska samospráva na čele s prezidentom Mahmúdom Abbásom má na Západnom brehu obmedzenú samosprávu. Hamas odstavil palestínsku samosprávu od moci v Pásme Gazy v roku 2007.