Nárast vyhrážok a násilie proti novinárom na severe Srbska dosiahol nikdy nevídanú úroveň, uviedla dnes Európska federácia novinárov. Vyzvala srbské úrady, aby útoky na novinárov vyšetrovali.
"Počas iba desiatich dní čelilo hrozbám a napadnutiu minimálne sedem novinárov len v meste Novi Sad," uviedla federácia v tlačovej správe, z ktorej citovala agentúra AFP.
"Či už ide o fyzické útoky, slovné napádanie, obťažovanie na sociálnych sieťach alebo vyhrážanie sa smrťou, schopnosť srbských novinárov vykonávať svoju prácu je vážne obmedzená a ich bezpečnosť je ohrozená," varovala federácia.
Novi Sad, ktorý je druhým najväčším mestom v Srbsku, je zároveň správnym strediskom severosrbskej autonómnej provincie Vojvodina.
Slovným útokom čelili už novinári, ktorí spravodajsky pokrývali demonštráciu usporiadanú 8. marca. V rovnakom týždni dvaja žurnalisti dostali na sociálnych sieťach tisíce vyhrážok smrťou.
Od polovice marca je novinár a profesor žurnalistiky Dinko Gruhonjić, ktorý je známym kritikom nacionalizmu vo Vojvodine na severe krajiny, terčom nenávistnej kampane obsahujúcej aj vyhrážky fyzickým násilím. Gruhonjić dnes na sociálnej sieti zverejnil snímky vchodu do svojho bydliska, pomaľovaného urážkami.
"V Srbsku pribúda vyhrážok a urážok na adresu novinárov," uviedla Tamara Filipovičová, ktorá stojí na čele združenia nezávislých novinárov. "Srbsko je krajinou, kde za posledné tri desaťročia zostali nepotrestané tri vraždy novinárov, a tak sme veľmi znepokojení vždy, keď po vyhrážaní novinármi nenasleduje vyšetrovanie a stíhanie," dodala.
Na začiatku februára odvolací súd zbavil viny štyroch bývalých príslušníkov tajnej polície z éry srbského prezidenta Slobodana Miloševiča, ktorých prvostupňový súd odsúdil za vraždu presláveného opozičného novinára Slavka Ćuruviju v roku 1999. Vlani Srbsko zaujalo 91. miesto zo 180 na rebríčku slobody tlače podľa organizácie Reportéri bez hraníc, dodala AFP.