Súčasné ukrajinské línie sú oveľa krehkejšie, než by sa z pomalého ruského postupu na určitých úsekoch frontu mohlo zdať.
Dôvodom je nedostatok munície a ďalšieho vojnového materiálu, uvádza americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Rusko by to mohlo využiť k zatlačeniu na oslabenej časti ukrajinskej obrany a dosiahnutie prielomu.
Hrozba postupu ruských jednotiek
ISW pripomína, že ukrajinský vrchný veliteľ generálplukovník Oleksandr Syrskij varoval, že existuje hrozba postupu ruských jednotiek hlboko do ukrajinských formácií v bližšie neurčených oblastiach frontu.
VIDEO: Spojené štáty oznámili nový balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu v hodnote 300 miliónov dolárov.
Inštitút tiež odkazuje na nemecký týždenník Der Spiegel, ktorý v marci zverejnil rozhovor s ukrajinskými veliteľmi, ktorí musia schraňovať muníciu kvôli jej nedostatku.
Velitelia denníku oznámili, že niektoré ukrajinské jednotky dokážu udržať svoje pozície iba v prípade, že Rusi „nezaútočia plnou silou“. Ukrajinci poznamenali, že bez ďalšej vojenskej pomoci „takto dlho nevydržia“.
ISW sa vyjadrilo, že ukrajinské sily sa snažia zmierniť problémy spôsobené nedostatkom munície tým, že ju prednostne prideľujú do tých sektorov frontu, ktoré čelia rozsiahlejším ruským útočným operáciám.
„Nižšia intenzita ruských ofenzívnych snáh proti sektorom, ktoré v súčasnosti nemajú prioritu, pravdepodobne zastiera riziká pre ukrajinské sily v týchto oblastiach vyplývajúce z nedostatku munície,“ píšu analytici.
Súčasnú frontovú líniu ISW vyhodnocuje ako pravdepodobne nestabilnú. Varuje, že ruské sily môžu v krátkom čase ťažiť zo svojej súčasnej iniciatívy a oslabenia niektorých ukrajinských obranných línií a dosiahnuť prielom.
Analytici naliehajú na západnú pomoc
„Včasné zásobovanie ukrajinských jednotiek západnými zdrojmi je nevyhnutné, aby Rusko nemohlo identifikovať a využiť príležitosť na prielom na zraniteľnom úseku frontu,“ naliehajú analytici na západnú pomoc.
Tá sa teraz pozastavila kvôli vnútropolitickým sporom v americkom Kongrese. Európski činitelia priznávajú, že nemajú momentálne dostatok prostriedkov na nahradenie amerických vojenských dodávok.
Tento nedostatok sa pokúsila aspoň na chvíľu vyriešiť česká iniciatíva nákupu munície mimo Európskej únie. Britský denník The Daily Telegraph ju vyzdvihol s tým, že pomohla zastaviť Ukrajincom ruský postup pri Avdijivke, pretože nemuseli na tomto úseku muníciou toľko šetriť.
Podľa vojenských pozorovateľov je však spomalenie ruského postupu po obsadení Avdijivky skôr dané vyčerpaním inváznych síl, ktoré majú mohutné straty a musia čakať na doplnenie záloh.
ISW tiež poznamenáva, že došlo k spomaleniu ruského tlaku v tejto oblasti. Zároveň ale zdôrazňuje, že Rusi si tu uchovávajú schopnosť „zintenzívniť útočné operácie v okamihu, ktorý si zvolia“.
Stoltenberg: Ukrajina má odvahu, ale munícia schádza
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg tiež upozornil, že Ukrajincom nedochádza odvaha, ale munícia. Preto Ukrajina potrebuje ešte viac podpory a potrebuje ju ihneď.
Stoltenberg zverejnil výročnú správu Severoatlantickej aliancie za rok 2023. Podľa neho má NATO za sebou v minulom roku veľké množstvo úspechov.
Podarilo sa posilniť obranu celej Aliancie. V stave pripravenosti je teraz viac aliančných síl a členské štáty navýšili svoje výdavky na obranu. „Svet sa stal nebezpečnejším, ale NATO sa stalo silnejším,“ vyhlásil šéf Severoatlantickej aliancie.
Citoval tiež nedávny prieskum verejnej mienky v krajinách aliancie, podľa ktorého je podpora NATO na oboch stranách Atlantiku veľmi silná. "Napríklad v USA by teraz len 13 percent opýtaných hlasovalo proti vstupu krajiny do aliancie," uviedol Stoltenberg.
Obyvatelia aliančných krajín rovnako vo veľkom podporujú Ukrajinu a jej obranu proti ruskej agresii. Táto podpora musí podľa šéfa NATO pokračovať, pretože každý výpadok v dodávkach má veľké dopady na bojisku.
"Bolo by historickou chybou nechať Putina vyhrať," poznamenal generálny tajomník Aliancie.