V čase, keď si západné mocnosti dávajú pozor na akékoľvek výroky ohľadom vojny na Ukrajine, prišlo fínske ministerstvo obrany s trochu odlišnou diplomaciou.
Svojim kyjevským partnerom odkázalo, že fínske zbrane môže pokojne využiť aj pri útokoch na vojenské ciele v Rusku. Fíni zároveň vyzvali Nemecko, aby neotáľalo s dodaním striel Taurus.
Ostrý kontrast s výrokmi nemeckého kancelára
Minister obrany Antti Häkkänen podľa televíznej stanice Yle uviedol, že Fínsko nedalo Ukrajine žiadne reštrikcie, ako by malo jeho zbrane používať. Vysvetlil, že určité obmedzenia Kyjevu nariadili štáty, ktoré na bojisko dodávajú rakety dlhého doletu.
„Ak to bude potrebné, môže Ukrajina udrieť aj na vojenské ciele na ruskej strane. Je to úplne legitímny spôsob obrany. Charta OSN umožňuje útočiť na vojenské ciele aj cez pozemné hranice,“ dodal Jukka Kopra, predseda fínskeho parlamentného výboru pre obranu.
Prístup fínskeho ministerstva obrany je v ostrom kontraste s nedávnymi výrokmi nemeckého kancelára Olafa Scholza, píše Politico. Ten zopakoval, že Nemecko zatiaľ nedodá Kyjevu moderné strely s plochou dráhou letu Taurus. Tie patria k najmodernejšej výzbroji nemeckej armády a majú dostrel až 500 kilometrov. Cieľom by sa tak mohla stať aj Moskva, čo Scholza znepokojuje.
„Nezapojíme sa do vojny, a to ani priamo, ani nepriamo. Tieto princípy určujú všetky moje rozhodnutia,“ povedal Scholz. Medzi rečou prezradil, že Briti a Francúzi pomáhajú Ukrajincom odpaľovať strely Scalp a Storm Shadow, za čo si neskôr vypočul kritiku, pretože tieto informácie boli tajné, pripomína denník The Telegraph. Häkkänen Scholza v reakcii vyzval, aby s dodaním striel Taurus neotáľal.
Armádna pomoc nebude stačiť
Aj Británia podľa agentúry Bloomberg na Nemcov tlačí, aby Taurusy Kyjevu konečne poskytli.
Armádna pomoc Kyjevu bude podľa bezpečnostných expertov v nasledujúcich mesiacoch kritická. Bloomberg s odkazom na interné analýzy ukrajinskej armády uvádza, že ruská ofenzíva bude silnieť. „Interné analýzy situácie na bojisku z Kyjeva sú čím ďalej pesimistickejšie, zatiaľ čo sa ukrajinské sily s ťažkosťami bránia ruským útokom a musia šetriť s počtom vypálených nábojov,“ píše sa v analýze. Nedávna strata Avdijivky to potvrdzuje.
Putin sa podľa dokumentov nevzdá pôvodného cieľa ovládnuť veľké ukrajinské mestá vrátane Kyjeva alebo Odesy, povedal zdroj americkej agentúry. Keby sa Rusom podarilo ovládnuť Odesu, mohli by zablokovať ukrajinský vývoz obilia cez Čierne more a tiež získať prístup k Moldavsku, v ktorom v stredu proruskí separatisti z oblasti Podnesterska požiadali ruský parlament o ochranu.