Kontroverzný plán britskej vlády posielať niektorých žiadateľov o azyl do Rwandy by mohol nakoniec stáť viac ako 600 miliónov libier. S odvolaním sa na vyjadrenie britského Národného kontrolného úradu to dnes uviedla agentúra Reuters.
Žiadatelia o azyl, ktorí priplávajú k južnému pobrežiu Anglicka na malých nafukovacích člnoch, by podľa zákona boli poslaní do Rwandy. Z Británie týmto spôsobom doteraz nebol nikto deportovaný pre právne spory.
Odpor konzervatívcov
Návrh migračného zákona v polovici januára v treťom čítaní schválila Dolná snemovňa, a premiérovi Rishimu Sunakovi sa tak podarilo prekonať odpor niektorých konzervatívcov. Normu teraz prerokúva horná komora britského parlamentu, teda Snemovňa lordov.
Okrem 220 miliónov libier, ktoré už Británia Rwande zaplatila, vláda súhlasila, že v najbližších troch rokoch zaplatí ďalších 150 miliónov libier a 120 miliónov libier, akonáhle bude presídlených prvých 300 žiadateľov o azyl, uviedol dnes NAO.
Britská vláda bude tiež musieť Rwande zaplatiť ďalších 150 874 libier na pokrytie nákladov na každého presídleného jednotlivca, uviedol úrad pre kontrolu výdavkov v doteraz najpodrobnejšom finančnom hodnotení tejto politiky. Po započítaní ďalších nákladov, ako sú napríklad letenky, podľa neho opatrenia vyjdú na viac ako 600 miliónov libier. Konečné náklady budú závisieť od počtu deportovaných osôb.
Odradenie migrantov
Sunak tvrdí, že zákon odradí migrantov od nebezpečnej cesty cez Lamanšský prieliv. Náklady na ubytovanie tých, ktorí čakajú na rozhodnutie o azyle, sa pohybujú okolo osem miliónov libier denne. "Súčasná situácia je neudržateľná a nespravodlivá," povedal dnes Sunak a dodal, ide o "zmysluplnú investíciu".
Sunak do tejto politiky investoval obrovský politický kapitál a dúfa, že ak prvé deportačné lety odletia pred voľbami, ktoré sa očakávajú koncom tohto roka, posilní to jeho Konzervatívnu stranu. Tá v prieskumoch verejnej mienky silno zaostáva za labouristami.
Mnoho žiadateľov o azyl, ktorí priplávajú do Británie na malých člnoch, tvrdí, že utekajú pred vojnami z Blízkeho východu, Afriky a južnej Ázie. Britská vláda však tvrdí, že asi 90 percent ľudí, ktorí sa vydávajú na cestu, sú muži a mnohí z nich sú skôr ekonomickí migranti ako skutoční utečenci. V tomto roku do Británie na malých člnoch dorazilo zatiaľ 2255 žiadateľov o azyl.