Ekonomický rast afrických krajín sa v minulom roku spomalil výraznejšie, než sa pôvodne čakalo. Uviedla to Africká rozvojová banka (AfDB), ktorá však zároveň dodala, že tento rok očakáva zrýchlenie tempa rastu vo všetkých regiónoch kontinentu s výnimkou centrálnej Afriky. Informuje o tom agentúra Reuters.
AfDB oznámila, že ekonomika afrického kontinentu vzrástla v minulom roku o 3,2 percenta, zatiaľ čo v roku 2022 rast dosiahol 4,1 percenta. Ako dôvod banka uviedla politickú nestabilitu a spomalenie rastu čínskej ekonomiky, ktoré ešte zvýraznili šoky spôsobené ochorením Covid-19 a vojnou Ruska na Ukrajine.
Tempo rastu v minulom roku tak bolo slabšie, než AfDB predpokladala ešte koncom minulého roka. V novembrovej prognóze uvádzala za rok 2023 rast africkej ekonomiky o 3,4 percenta. "Externé šoky, ktoré ovplyvňovali vývoj afrických krajín od roku 2020, sa negatívne odrazili na tempe rastu, pričom dôsledky budú dlhodobé," dodala AfDB v najnovšej správe.
Aj napriek spomínaným šokom však až 15 afrických štátov dokázalo zaznamenať vlani hospodársky rast nad päť percent. Medzi nimi boli štáty ako Etiópia, ktorá reštrukturalizuje svoj zahraničný dlh, Pobrežie Slonoviny, Kongo, Maurícius a Rwanda.
Čo sa týka odhadov na tento rok, AfDB odhaduje zrýchlenie rastu pre všetky regióny až na centrálnu Afriku. Z jednotlivých regiónov počíta s najslabším tempom rastu na juhu kontinentu, a to na úrovni 2,2 percenta.
Dôvodom je dlhodobo slabý rast Južnej Afriky, kľúčovej ekonomiky južného regiónu. Pri tej AfDB predpokladá rast o 1,1 percenta po tom, ako v minulom roku vzrástla o 0,8 percenta. Naopak, východná oblasť Afriky by mala zaznamenať tento rok rast o 5,7 percenta.
Najväčšia ekonomika v západnej Afrike, Nigéria, by mala podľa AfDB zaznamenať tento rok rast o 2,9 percenta. V porovnaní s tempom jej rastu v minulom roku tak banka očakáva zrýchlenie o 0,4 percentuálneho bodu.
Naopak, v prípade Egypta počíta banka so spomalením rastu zo štyroch percent v roku 2023 na 3,7 percenta. Ako dôvod AfDB uviedla vysokú infláciu a pokračujúci nedostatok devízových rezerv.