Dnešné parlamentné voľby v Pakistane poznačilo násilie. Pri štyroch útokoch na príslušníkov bezpečnostných síl aj civilistov zahynulo najmenej deväť ľudí a ďalší utrpeli zranenia. Krátko pred začiatkom hlasovania pakistanská vláda pozastavila fungovanie mobilných sietí v celej krajine, napísali s odvolaním sa na ministerstvo vnútra agentúry AFP a Reuters.
Za dôvod prekvapivého prerušenia mobilnej komunikácie ministerstvo označilo posilnenie bezpečnosti vo volebný deň.
"V dôsledku nedávnych teroristických incidentov v krajine boli zmarené drahocenné životy. Bezpečnostné opatrenia sú nevyhnutné na udržanie verejného poriadku a riešenie možných hrozieb, preto sme dočasne pozastavili mobilné služby v celej krajine," uviedol rezort vnútra na sieti X.
Voľby sprevádzali násilnosti
Na bezpečnosť hlasovania dohliada na 600-tisíc policajtov, vojakov a členov polovojenských síl, napriek tomu sú z rôznych miest hlásené násilnosti.
V okrese Déra Ismáíl Chán na severozápade krajiny dnes pri výbuchu bomby a následnej streľbe ozbrojencov na policajné auto zahynulo päť policajtov, ďalší dvaja utrpeli zranenia. Agentúra AP pripomenula, že oblasť bola v minulosti baštou pakistanskej odnože islamistického hnutia Taliban.
V okrese Tank v provincii Chajbar Pachtunchvá neďaleko hraníc s Afganistanom ozbrojenci predtým zastrelili policajta.
V nepokojnej juhozápadnej provincii Balúčistán dnes pri explózii bomby v blízkosti jednej z volebných miestností prišiel o život jeden člen bezpečnostných síl a desať ďalších bolo zranených. Explózia pred volebnou miestnosťou určenou pre ženy v Balúčine usmrtila dve deti, napísala agentúra Reuters.
V stredu si dva bombové útoky na kancelárie volebných kandidátov a strán v Balúčine vyžiadali najmenej 30 obetí, uviedla agentúra AP. K obom atentátom sa prihlásila teroristická skupina Islamský štát.
Podľa agentúry Reuters sa pri mnohých volebných miestnostiach tvorili už niekoľko hodín pred začiatkom hlasovania dlhé rady, napriek bezpečnostným obavám a mrazivému zimnému počasiu. "V stávke je budúcnosť krajiny, tak som nemohla prísť neskoro," povedala 86-ročná Pakistanka Mumtázová v rade pred volebnou miestnosťou v Islamabade.
O 17.00 h miestneho času (13.00 h SEČ) sa miestnosti po deviatich hodinách hlasovania uzavreli. Prvé výsledky sa očakávajú pred polnocou miestneho času (20.00 h SEČ), jasnejší obrázok o rozdelení hlasov ale bude podľa agentúr k dispozícii až v piatok.
Spochybnená dôveryhodnosť hlasovania
Podľa analytikov sa predpokladá víťazstvo Pakistanskej moslimskej ligy (PML-N) bývalého predsedu vlády Naváza Šarífa, ktorý sa v októbri po štyroch rokoch dobrovoľného exilu vrátil do krajiny.
Dôveryhodnosť hlasovania v Pakistane bola už dopredu spochybňovaná, a to aj preto, že jeden z najpopulárnejších politikov v krajine, expremiér Imran Chán, bol minulý týždeň v troch procesoch odsúdený na mnohoročné tresty väzenia. Jeho Hnutie za spravodlivosť (PTI) v poslednom roku navyše čelilo zatýkaniu a obmedzovaniu kampane.
Dnes Chánova strana kritizovala prerušenie mobilného spojenia, ktoré má podľa opozície okrem iného zabrániť zvolávaniu demonštrácií. Hnutie za spravodlivosť tento krok označilo za "vážny útok na demokraciu" a "zbabelý pokus tých, ktorí sú pri moci, umlčať disent, manipulovať volebnými výsledkami a obmedziť práva pakistanského ľudu".
K obnove mobilného signálu vyzvalo aj ďalšie významné politické zoskupenie - Pakistanská ľudová strana (PPP) vedená Bilavalom Bhutárom Zardárím, synom expremiérky Bénazír Bhuttovej, ktorú v roku 2007 zavraždili pri atentáte islamisti. Šarífova a Zardárího strana sú tradičnými rivalmi, po zosadení Imrana Chána v roku 2022 ale spolu vytvorili koaličnú vládu.