Vo východopakistanskej provincii Pandžáb zaznamenali v januári vyše 18-tisíc nových prípadov zápalu pľúc u detí a takmer 300 úmrtí. Podľa lekárov môže byť príčinou mimoriadne znečistenie ovzdušia. Informuje o tom agentúra AFP.
Do detskej nemocnice v Láhaure prijmú denne stovky detí so zápalom pľúc. Lekári upozorňujú, že v dôsledku silného smogu sú deti náchylnejšie na infekcie dýchacích ciest. Podľa UNICEF je približne polovica úmrtí detí na zápal pľúc spojená so znečistením ovzdušia.
Smogovú situáciu v Láhaure zvyčajne zlepšuje dážď, ktorý absorbuje častice znečisťujúcich látok. Tento rok je však v Pakistane nezvyčajne suchá a chladná zima. Provinčná vláda v Pandžíbe v snahe ochrániť deti predĺžila školské prázdniny, skrátila vyučovacie hodiny a zaviedla povinné nosenie rúšok.
Miestny lekár Junaid Rashid problém vidí v nedostatočnej zaočkovanosti detí.
"Znepokojí nás, keď k nám príde choré dieťa, ktoré nie je zaočkované," uviedol.
V Pakistane je bezplatné očkovanie proti respiračným ochoreniam detí vo veku 6, 10 a 14 týždňov. Pre rozšírené dezinformácie rodičia deti nedávajú očkovať, pričom niektorí spiatočnícki duchovní ho tiež označujú za neislamské.
Pre podvýživu sú v krajine veľmi časté predčasné pôrody a zaostávanie vo vývine. Oslabené deti sú potom náchylnejšie na mnohé ochorenia a zápalom pľúc ľahko podľahnú.