Nemecký Spolkový úrad pre ochranu ústavy (BfV, Bundesamt für Verfassungsschutz), plniaci funkcie civilnej kontrarozviedky, zhromažďuje údaje o svojom bývalom šéfovi Hansi-Georgovi Maassenovi v oblasti pravicového extrémizmu. Informovali o tom tento týždeň nemecké médiá, ako prvé televízie ARD a spravodajský portál t-online.
Maassen má v Nemecku značne kontroverznú povesť, okrem iného kvôli svojim protiimigrantským až rasisticky zafarbeným výrokom. V roku 2018 musel z čela BfV odstúpiť kvôli bagatelizácii násilia zo strany krajnej pravice a v januári potvrdil, že ultrakonzervatívny spolok WerteUnion (Únia hodnôt), ktorý vedie, chce premeniť na politickú stranu.
Medzitým sa Maasen ocitol v hľadáčiku úradu, ktorý predtým viedol a ktorého úlohou je okrem iného chrániť Nemecko práve pred extrémistickými hrozbami. Úradníkovi, ktorý sa stal politikom, to na žiadosť z minulého augusta písomne potvrdil samotný BfV, čo Maassen tento týždeň oznámil na sociálnej sieti X.
"Následné oznámenie BfV neobsahuje žiadne zásadné doklady, ktoré pozorovanie oprávňujú," napísal Maassen na X. Nemeckej ministerke vnútra, sociálnej demokratke (SPD) Nancy Faeserovej, potom vytkol údajné "zneužitie Spolkového úradu pre ochranu ústavy na boj proti politickým protivníkom".
Ak sa človek v Nemecku domnieva, že sa ocitol v hľadáčiku spravodajskej služby, môže sa na ňu obrátiť s otázkou, či táto inštitúcia ukladá jeho osobné údaje, vysvetľuje agentúra DPA.
Stranícke špičky opozičnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) svojho niekdajšieho spolustraníka vinia z používania slovníka rasistov a konšpiračných teoretikov a z poškodzovania strany. Kritiku vyvolali napríklad Maassenove výroky, že "hybné sily v politicko-mediálnom priestore" presadzujú "likvidačný rasizmus voči belochom".
V jednom rozhovore hovoril aj o "červenozelenej rasovej doktríne". Ešte pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu Maassen požadoval, aby mal Berlín lepšie vzťahy s Moskvou. V roku 2021 neúspešne kandidoval do Spolkového snemu.
Kontrarozviedka v liste, ktorý Maassen zverejnil a ktorý je adresovaný jeho právnikovi, potvrdila, že sleduje okrem iného niektoré Maassenove výroky k migračnej politike. Zaujalo ju tiež Maassenovo vyjadrenie označujúce za "neprimerané" kroky proti extrémistom z hnutia takzvaných Ríšskych občanov, vrátane domnelého vodcu skupiny, princa Heinricha XIII. Reusse, ktorí boli v roku 2022 zatknutí.
Maassen pred pár dňami z CDU vystúpil a v liste predsedovi strany Friedrichovi Merzovi z 25. januára úniu obvinil zo "zrady klasických hodnôt". CDU je podľa neho "variantom socialistických strán, a nie alternatívou voči nim".