Kanadská vláda v pondelok upozornila, že na sociálnych sieťach zachytila dezinformačnú kampaň údajne napojenú na Čínu, ktorej zámerom bolo znevažovanie kanadských politikov vrátane premiéra Justina Trudeaua. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
Ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení uviedlo, že sa kampaň začala v auguste a na sile naberala aj počas septembra, pričom jej cieľom bolo zdiskreditovať a očierňovať kanadských poslancov a "umlčať kritiku" voči Komunistickej strane Číny.
Naprieč sociálnymi sieťami vrátane Facebooku, Instagramu či X (predtým Twitter) sa pod príspevkami kanadských politikov vyskytli tisíce komentárov, ktoré šírili falošné účty a obviňovali ich z rôznych trestných či etických priestupkov.
Niektoré účty boli podľa Ottawy zapojené aj do šírenia nepravdivých informácií o augustových lesných požiaroch na Havaji, o ktorých tvrdili, že boli spôsobené tajnou "meteorologickou zbraňou" armády Spojených štátov.
Sieť botov, ktoré stoja za dezinformačnou kampaňou, zrejme možno spojiť s rozsiahlejšou operáciou Spamouflage šíriacou nevyžiadané správy (spam), na ktorú dlhodobo verejne upozorňujú aj technologické spoločnosti vrátane Mety či Microsoftu.
"Súčasťou kampane ‘Spamouflage‘ bolo aj použitie pravdepodobných "deep-fake" videí, ktoré sú digitálne upravené umelou inteligenciou a sú zamerané na jednotlivca," uviedlo kanadské ministerstvo.
Čínsky rezort diplomacie v utorok obvinenia Kanady odmietol. "Kanadská strana už nejaký čas opakovane tvrdí, že Čína šíri dezinformácie zamerané na kanadských politikov, ale nikdy nepredložila žiadny dôkaz. Kanada je tá, ktorá vytvára a šíri dezinformácie," tvrdila hovorkyňa rezortu Mao Ning.