Čína by mohla mať do začiatku budúceho desaťročia vyše tisíc jadrových hlavíc, čo je zhruba dvojnásobok súčasného stavu. Tvrdí to správa o čínskej vojenskej sile, ktorú spracovalo pre Kongres americké ministerstvo obrany.
Podľa predstaviteľa Pentagonu, ktorý dnes hovoril s novinármi, Čína buduje svoj jadrový arzenál rýchlejšie, ako pôvodne predpokladali americkí analytici. Aj po roku 2030 však bude mať Čína menej jadrových hlavíc, ako má v súčasnosti USA a Rusko.
Posilňovanie arzenálu
Podľa správy určenej pre Kongres mala Čína k dispozícii na nasadenie v máji tohto roka na 500 jadrových hlavíc, píšu agentúry. V roku 2030 by ich mohlo byť vyše tisíc.
"Poukazujeme na to, že sú (Číňania) na dobrej ceste, aby prekonali predchádzajúce predpovede," uviedol podľa agentúry AFP predstaviteľ Pentagonu ohľadom posilňovania čínskeho jadrového arzenálu.
Podľa zástupcu ministerstva obrany sa Čína snaží posilniť a modernizovať svoj jadrový arzenál. To sa netýka len počtu jadrových hlavíc, ale tiež vývoja nových rakiet, ktoré sú schopné tieto hlavice niesť.
Podľa správy Peking tiež posilňuje svoje konvenčné sily. Výrazný rast zaznamenáva námorníctvo, ktoré sa môže spoľahnúť na 370 plavidiel a ponoriek. Podľa agentúry AP správa tiež poukazuje na snahy Číny vyvinúť novú interkontinentálnu raketu, ktorá by bola schopná niesť nejadrovú hlavicu a z čínskeho územia zasiahnuť Spojené štáty.
Zmeny v doktríne neplánujú
Agentúra AP uvádza, že podľa Pentagonu Čína nemieni vykonať zmeny vo svojej jadrovej doktríne. Tá tvrdí, že Čína nepoužije jadrové zbrane ako prvé.
To je rozdiel napríklad oproti Spojeným štátom, ktoré nevylučujú pri "mimoriadnych podmienkach" prvé použitie svojich jadrových zbraní. Podľa amerického predstaviteľa by sa však Čína mohla rozhodnúť, že v niektorých prípadoch jej vlastná doktrína neplatí.
Podľa správy tiež Čína zvyšuje tlak na Taiwan aj ďalšie okolité krajiny. Pentagon tiež poukazuje na to, že sa zvýšil počet incidentov medzi americkými a čínskymi lietadlami.
Tých bolo od jesene roku 2021 viac ako 180, čo je údaj vyšší ako za predchádzajúce desaťročia. Peking tiež analyzuje vývoj vojny na Ukrajine a chce posilniť svoju priemyselnú a technologickú sebestačnosť.
Ak sa predpoveď Pentagonu naplní, tak Čína bude mať v roku 2030 menej bojaschopných jadrových hlavíc ako teraz USA a Rusko.
Podľa júnovej správy Štokholmského medzinárodného ústavu pre výskum mieru na začiatku tohto roka mali Spojené štáty 3700 hlavíc, ktoré bolo možné použiť na boj, a Rusko zhruba 4500. Podľa správy SIPRI ich Čína mala 410.