Americký novinár Evan Gershkovich zostáva vo väzbe, oznámili dnes ruské médiá. Korešpondent denníka The Wall Street Journal v Rusku zatkli v marci pre podozrenie zo špionáže, hrozí mu až 20 rokov väzenia. Vinu odmieta.
Dnešné pojednávanie moskovského mestského súdu o jeho odvolaní proti väzbe sa konalo za zatvorenými dverami, teda s vylúčením novinárov a verejnosti.
Moskovský mestský súd však odvolanie ako také nakoniec vôbec neprejednával a vrátil vec súdu prvej inštancie kvôli bližšie nespresneným procedurálnym vadám, uviedli ruské tlačové agentúry s odvolaním sa na oznámenie súdu.
Nižší súd teraz tak bude musieť odstrániť nedostatky, ktoré nedovolili prerokovať odvolanie. Spomínané vady však mestský súd, pôsobiaci ako odvolací, nespresnil vzhľadom na utajenie prípadu. Očakáva sa, že po odstránení chýb sa odvolanie vráti na mestský súd na posúdenie, napísala agentúra Interfax.
Uviedla tiež, že na súd prišli americkí diplomati na čele s veľvyslankyňou Lynne Tracyovou, a že obhajoba dúfala, že súd zmierni opatrenia voči ich klientovi. Agentúra Reuters pripomenula, že dve predchádzajúce odvolania proti väzbe, v apríli a júni, súdy zamietli.
Tridsaťjedenročného žurnalistu zatkla v Jekaterinburgu na Urale na konci marca ruská tajná služba FSB. Tvrdí, že ho chytila pri pokuse získať tajné informácie, ktoré podľa nej zhromažďoval o vojensko-priemyselnom odvetví v Rusku.
Ruské úrady doteraz nepredložili žiadne dôkazy proti novinárovi, pripomínajú zahraničné médiá.
Americká vláda vyhlásila, že je zadržiavaný neoprávnene, a žiada od Ruska jeho okamžité prepustenie.
Gershkovich je prvým americkým reportérom zadržaným v Rusku kvôli údajnému podozreniu zo špionáže od roku 1986, keď vtedajšia sovietska tajná služba KGB zatkla amerického žurnalistu Nicholasa Daniloffa. Toho Sovieti onedlho prepustili v rámci výmeny za člena misie ZSSR pri OSN, ktorého zatkla americká FBI rovnako v súvislosti so špionážou.