Do ruského parlamentu zamieril zákon, podľa ktorého by sa hranice Ruska mali obnoviť v hraniciach Sovietskeho zväzu. Jeho autor Jevgenij Fjodorov argumentuje, že postsovietske republiky náruč ZSSR opustili nelegálne a navyše sú permanentne nestabilné.
VIDEO: História ZSSR
Zabudol však dodať, že to tak je predovšetkým zásluhou Ruska.
Všetky bývalé republiky sa dostanú do konfliktu s Ruskom, tvrdí
„Celé bývalé územie ZSSR je nestabilné. Všade sa bojovalo. Ukrajina, to nie je prvý taký príbeh. To bol Tadžikistan, Podnestersko, Gruzínsko a mnoho ďalších. To znamená, že porušenie zákona v roku 1991 viedlo k permanentným konfliktom. A ak chceme, aby skončili, musíme vrátiť k tomu hlavnému – k pozícii zákona,“ vyhlásil poslanec Jednotného Ruska v rozhovore pre kanál Putin na sociálnej sieti Telegram.
Porušenie zákona pred viac ako tromi dekádami podľa Fjodorova spočívalo v tom, že Sovietsky zväz sa rozpadol v rozpore s ustanovením svojej ústavy. Ak sa postsovietske republiky vrátia pod vládu Moskvy diplomatickou cestou, potom nie je vojna nevyhnutná. Fjodorov tomu však veľmi neverí.
„Všetky bývalé republiky sa skôr alebo neskôr dostanú do konfliktu s Ruskom alebo s ním budú bojovať. Je to iba otázka času. Niektoré z nich teraz nie, napríklad Bielorusko. Gruzínsko s nami už bojovalo, Ukrajina tiež. Plne sa to týka aj Arménska,“ poukázal Fjodorov na opatrný obrat Jerevanu na Západ.
Podľa ruských odborníkov je ZSSR z právneho hľadiska nažive
Šesťdesiatročný rodák z Leningradu patrí medzi najväčších jastrabov v Štátnej dume. Preslávil sa napríklad návrhom vykonať jadrový úder na Nevadu alebo neúspešnou predpoveďou, že v Moskve sa v roku 2014 chystá puč sponzorovaný USA a Európskou úniou. Jeho cieľ? Zničenie Ruskej federácie, zavedenie LGBT agendy, rozkradnutie nerastného bohatstva a sterilizácia ruských detí.
V júni minulého roku prišiel s návrhom, aby Litva prišla o status suverénnej krajiny. Nepáčilo sa mu, že Litovci vyhlásili nezávislosť sami na vlastnú päsť rok a pol pred oficiálnym rozpadom Sovietskeho zväzu. Podľa Fjodorova bola litovská deklarácia nezávislosti z marca 1990 nelegálna, Vilniusu mohlo nezávislosť udeliť len Rusko ako nástupnícky štát ZSSR.
Otázka legálnosti dohody o rozpade ZSSR na schôdzke v Bielovežskom národnom parku je v Rusku dodnes obľúbenou hračkou medzinárodného práva. Podľa niektorých ruských odborníkov je komunistická ríša z právneho hľadiska stále nažive, pretože o vystúpení jednotlivých zväzových republík mohlo podľa zákona z apríla 1990 rozhodnúť len republikové referendum.
Pripomínajú tiež, že v celosväzovom referende v marci 1991 sa bezmála osemdesiat percent voličov vyslovilo za zachovanie ZSSR. Pobaltské štáty, Moldavsko, Gruzínsko a Arménsko sa však vtedy už hlasovania nezúčastnili. Ukrajinci hlasovali za zachovanie ZSSR, v decembri 1991 si však v referende jasnou väčšinou odhlasovali nezávislosť.