Vedenie vojenskej junty, ktorá sa po prevrate chopila moci v Nigeri, je na návšteve v Guinei, s ktorou chce uzavrieť spojenectvo. V tejto západoafrickej krajine sú pri moci tiež armádni pučisti, ktorí sa do čela krajiny dostali prevratom v septembri 2021.
Nigerská junta hľadá podporu v čase, keď jej hrozia intervencie krajín združených v Hospodárskom spoločenstve západoafrických štátov (ECOWAS), napísala dnes agentúra AFP.
Špeciálny vyjednávací tím
Nigerskú delegáciu vedie generál Moussa Salao Barmou, bývalý šéf špeciálnych jednotiek a nový náčelník generálneho štábu. V Konakry ho v sobotu prijal guinejský prezident Mamady Doumbouya. Barmou vyhlásil, že "prišiel vedeniu Guiney poďakovať za podporu CNSP (pučistickej Národnej rady pre ochranu vlasti) v týchto ťažkých chvíľach, ktorými si Niger prechádza".
Vojenská junta vedená generálom Abdourahamanom Tianim 26. júla zvrhla demokraticky zvoleného nigérijského prezidenta Mohameda Bazouma, ktorého doteraz drží v domácom väzení, a ignorovala ultimátum ECOWAS, aby prezidenta najneskôr 6. augusta vrátila do úradu. Konakry sankcie uvalené spoločenstvom ECOWAS na Niamey odsúdilo a vyzvalo ich na "prehodnotenie stanoviska".
Summit ECOWAS v sobotu na mimoriadnom virtuálnom zasadnutí rozhodol, že do Nigeru vyšle špeciálny vyjednávací tím. Podľa agentúry DPA o tom dnes informoval nigérijský štátny rozhlas Voice of Nigeria. Noví vládcovia Nigeru pritom doteraz odmietali prijať oficiálnu delegáciu ECOWAS.
Agentúra Reuters uviedla, že v Nigeri dnes s vedením vojenskej junty rokovala skupina vysokopostavených nigérijských islamských učencov. Po stretnutí učenci uviedli, že pučisti sú otvorení diplomatickému riešeniu súčasnej patovej situácie vo vzťahu s blokom ECOWAS.
Nielen susedia, ale aj bratia
Stretnutie s generálom Abdourahamanom Tianim trvalo niekoľko hodín. "Povedal, že zostávajú otvorení skúmaniu mierového a pokojného riešenia situácie," okomentoval rokovania líder delegácie učencov šajch Abdullahi Bala Lau. Tiani údajne ocenil historické vzťahy medzi Nigerom a Nigériou a uviedol, že krajiny "sú nielen susedmi, ale aj bratmi a sestrami, ktorí by mali riešiť problémy priateľsky".
Junta schôdzku nekomentovala. Agentúra Reuters však komentáre označila za jednu z mála známok toho, že je generál Tiani otvorený rokovaniam.
Zadržiavaného nigérijského prezidenta Bazouma, jeho manželku a syna mohol dnes prvýkrát od puču z konca júla navštíviť lekár, uviedla DPA. Podľa lekára sa im v rámci možností darí dobre. Bazoum sa predtým sťažoval, že môže jesť len suchú stravu a že sa jeho synovi, ktorý trpí srdcovými ťažkosťami, nedostáva riadnej starostlivosti.
Prevrat v Nigeri je za posledné tri roky v nepokojnej oblasti západnej a strednej Afriky už siedmym pučom. Možný vojenský zásah zo strany ECOWAS podľa agentúry Reuters dokazuje prehlbujúci sa konflikt v strategicky dôležitom regióne, kde západné mocnosti stratili vplyv počas série prevratov a kde sa zdá, že rastie vplyv Ruska.