Lídri západoafrických krajín by mali vyskúšať všetky diplomatické prostriedky s cieľom zabezpečiť rýchly návrat k ústavnému poriadku v Nigeri, a to vrátane dialógu so strojcami tamojšieho prevratu, povedal podľa agentúry Reuters nigérijský prezident Bola Tinubu na začiatku stretnutie hláv štátov tohto regiónu.
Vojenská junta v Nigeri napriek medzinárodnému tlaku a hrozbe použitia sily odmieta vrátiť do úradu zvrhnutého prezidenta Mohameda Bazouma a len niekoľko hodín pred začiatkom summitu oznámila mená nových členov vlády.
Vzbura v Nigeri
Tinubu, ktorý Hospodárskemu spoločenstvu západoafrických štátov (ECOWAS) predsedá, začal summit v hlavnom meste Nigéria Abuji slovami, že zásadné je uprednostniť diplomaciu ako základný kameň prístupu bloku k súčasnej kríze.
"Musíme zapojiť všetky strany vrátane lídrov prevratu do serióznych rokovaní, aby sme ich presvedčili vzdať sa moci a dosadiť prezidenta Bazouma späť do úradu," povedal Tinubu v úvodnom prejave k zhromaždeným hlavám štátov. Puč v susednom Nigeri označil za ohrozenie stability celého západoafrického regiónu.
Nigerská vojenská junta vedená generálom Abdourahamanom Tianim 26. júla zvrhla demokraticky zvoleného prezidenta Bazouma, ktorého odvtedy drží v domácom väzení. Následne ignorovala ultimátum ECOWAS spojené s hrozbou vojenskej intervencie, aby prezidenta najneskôr šiesteho augusta vrátila do úradu.
Predstavitelia junty zatiaľ nejavia ochotu k diplomatickým rokovaniam, nieto na odovzdanie moci, keď tento týždeň odmietli prijať spoločnú delegáciu diplomatov z afrických krajín a OSN. V stredu pučisti urobili výnimku, keď sa v hlavnom meste Niamey stretli s dvoma vyslancami nigérijského prezidenta Tinubua.
Traja z vodcov vzbury boli menovaní ministrami
Mahamane Roufai Laouali, titulovaný "generálny tajomník vlády", potom v noci na dnešok v štátnej televízii prečítal 21 mien nových členov nigerskej vlády bez toho, aby spresnil akýkoľvek jej program. Traja z vodcov vzbury boli menovaní ministrami obrany, vnútra a športu. Ekonóm a niekdajší minister financií Ali Lamine Zeine, ktorého junta v pondelok označila za nového premiéra, bol menovaný ministrom financií novej vlády. Minulá vláda mala 43 ministrov a žiadny z nich nebol vojenským dôstojníkom.
Generálny tajomník OSN António Guterres vyjadril obavy o stav prezidenta Bazouma, ktorý je podľa prezidentovej politickej strany zadržiavaný vo svojej rezidencii v krutých a neľudských podmienkach. Budova je údajne bez elektriny a tečúcej vody a prezident nemá prístup k čerstvým potravinám ani k lekárskej starostlivosti.
Rozbuškou bola domáca politika
"Generálny tajomník OSN znovu vyzýva na okamžité a bezpodmienečné prepustenie (Bazouma) a na jeho vrátenie do úradu prezidenta," uviedol v stredu hovorca OSN.
Prípadná eskalácia krízy by zrejme ďalej destabilizovala oblasť západoafrickej časti Sahelu. Jeden z najchudobnejších regiónov sveta dlhodobo sužujú početné štátne prevraty a povstania islamistických ozbrojencov, ktoré vyhnali z domovov milióny ľudí.
Rozbuškou puču v Nigeri bola domáca politika, kríza však rýchlo prerástla do medzinárodných rozmerov. Zatiaľ čo Západ, OSN a ECOWAS vyvíjajú na juntu tlak, aby sa vzdala moci, vojenské vlády v susedných štátoch Mali a Burkina Faso, ktoré majú pozastavené členstvo v západoafrickom bloku, prevrat v Nigeri podporujú. Obe sa navyše zaviazali sa, že v prípade vojenskej intervencie sa ponáhľajú pučistom na pomoc.