Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov - ECOWAS - v reakcii na puč prerušilo vzťahy s Nigerom a schválilo použitie sily, pokiaľ nebude zvrhnutý prezident Mohamed Bazoum do týždňa navrátený do funkcie, píše agentúra AP. Agentúra AFP rozhodnutie označuje za týždenné ultimátum pre vojenskú juntu. Uskupenie o tom rozhodlo na mimoriadne zvolanom summite v nigérijskej Abuji. Dnes popoludní do Nigeru prišiel dočasný prezident Čadu Mahamat Idriss Déby, aby "zistil, čím môže prispieť k riešeniu krízy" povedal AFP hovorca čadskej vlády.
ECOWAS vyzýva Niger k okamžitému obnoveniu ústavného poriadku. Vedúci predstavitelia regiónu uviedli, že sankčné opatrenia proti novým vojenským predstaviteľom Nigeru by mohli zahŕňať finančné a cestovné sankcie a bezletovú zónu, napísala agentúra Reuters. Zároveň nevylúčili použitie sily a uviedli, že čoskoro sa stretnú ministri obrany krajín ECOWAS.
V Nigeri po vojenskom puči v piatok prevzal moc výbor vedený generálom Abdourahamanom Tianim, ktorý zvrhol demokraticky zvoleného prezidenta Bazouma, ktorý Nigeru vládol od apríla 2021. Históriu krajiny sprevádza od získania nezávislosti na Francúzsku v roku 1960 štátne prevraty.
Šéf únijnej diplomacie Josep Borrell v sobotu oznámil, že Európska únia kvôli prevratu pozastavila finančnú podporu a bezpečnostnú spoluprácu s Nigerom.
Rozvojovú a ďalšiu finančnú pomoc Nigeru v sobotu pozastavil aj Paríž. Dnes dav stúpencov junty v hlavnom meste Niamey zaútočil na francúzsku ambasádu, mnohí účastníci akcie skandovali proruské heslá a mávali ruskými vlajkami.