Európska únia pozastavila finančnú podporu a bezpečnostnú spoluprácu s Nigerom. Oznámil to dnes šéf únijnej diplomacie Josep Borrell. V Nigeri po vojenskom puči v piatok prevzal moc výbor vedený generálom Abdourahamanom Tianim, ktorý zvrhol prezidenta Mohameda Bazouma.
Všetku rozvojovú pomoc smerujúcu do tejto africkej krajiny pozastavilo Francúzsko, niekdajšia koloniálna mocnosť v regióne. Africká únia (AU) podľa agentúry AFP vyzvala na to, aby bol v Nigeri do 15 dní obnovený ústavný poriadok a aby sa vojaci okamžite vrátili do kasární.
Európska únia, Spojené štáty a mnoho ďalších krajín už skôr vyzvali nigérijskú armádu na bezpodmienečné prepustenie Bazouma a na obnovenie demokracie v krajine.
"Okrem okamžitého zastavenia rozpočtovej podpory sú s okamžitou platnosťou na dobu neurčitú pozastavené všetky formy spolupráce v oblasti bezpečnosti," uviedol Borrell vo vyhlásení.
Niger je významným príjemcom západnej pomoci a kľúčovým partnerom Európskej únie, ktorý pomáha obmedzovať nelegálnu migráciu zo subsaharskej Afriky. EÚ vyčlenila zo svojho rozpočtu 503 miliónov eur na zlepšenie správy vecí verejných, vzdelávania a udržateľného rastu v Nigeri v rokoch 2021-2024.
Francúzske ministerstvo zahraničia dnes po zasadnutí bezpečnostnej rady za účasti prezidenta Emmanuela Macrona oznámilo, že Paríž kvôli puču s okamžitou platnosťou pozastavuje "všetky aktivity rozvojovej pomoci a rozpočtovej podpory" voči Nigeru. Zároveň Paríž požaduje bezodkladný návrat ústavného poriadku a upozornila, že občania si Bazouma zvolili za prezidenta vo voľbách.
Agentúra Reuters pripomína, že Niger je jednou z najchudobnejších krajín sveta a podľa Svetovej banky dostáva ročne takmer dve miliardy dolárov z oficiálnej rozvojovej pomoci. Niger je pritom siedmym najväčším producentom uránu na svete a donedávna bol považovaný za najstabilnejšiu krajinu v oblasti. Západné krajiny ho využívajú ako základňu pre svoje snahy o zadržiavanie islamistov v regióne