S chronickým hladom sa vlani vo svete potýkalo zhruba 735 miliónov ľudí, čo je viac ako pred pandémiou covidu-19. Vyvoláva to obavy, že sa do roku 2030 hlad na planéte nepodarí vymýtiť, informovala dnes s odvolaním sa na OSN agentúra Reuters.
Podľa výročnej správy OSN o stave potravinovej bezpečnosti a výživy vo svete sa vlani zmiernil niekoľkoročný stúpajúci trend miery hladu, keďže sa mnoho krajín ekonomicky zotavilo z pandémie. Vojna na Ukrajine a jej tlak na ceny potravín a energií ale trend pozastavila.
Podľa odhadu OSN tak v minulom roku trpelo hladmi o 122 miliónov ľudí viac ako v roku 2019, a svet je tak veľmi ďaleko od splnenia cieľa OSN aby nikto nehladoval do roku 2030. Výročná správa zároveň odhaduje, že v roku 2030 bude celosvetovo trpieť podvýživou 600 miliónov ľudí. Na príprave správy sa podieľal Detský fond OSN UNICEF, Svetová zdravotnícka organizácia, Medzinárodný fond pre poľnohospodársky rozvoj, Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo a Svetový potravinový program.
"Pozorujeme, že sa miera hladu stabilizuje na vysokých hodnotách, čo je zlá správa," uviedol v rozhovore s Reuters hlavný ekonóm FAO Maximo Torero Cullen.
V posledných rokoch hlad vo svete poháňali najmä konflikty, ekonomické dopady pandémie covidu-19 a extrémne teploty, ktoré ovplyvnili poľnohospodársku produkciu. V niektorých častiach sveta, vrátane Latinskej Ameriky, a väčšiny Ázie naopak miera hladu klesla. V Karibiku, západnej Asii a Afrike naopak rastie. Na to, aby sa tento trend zmenil, je potrebná humanitárna pomoc a posilnenie miestnych potravinových dodávateľských reťazcov, uviedol Kevin Mugenya riaditeľ medzinárodnej humanitárnej organizácie Mercy Corps v rozhovore s Reuters.