Maďarský parlament nebude pred prázdninami hlasovať o ratifikácii vstupu Švédska do Severoatlantickej aliancie. S odvolaním sa na program nadchádzajúcej schôdze parlamentu o tom informoval maďarský web hvg.hu. Informáciu potvrdila na facebooku tiež opozičná poslankyňa Ágnes Vadaiová. Hlasovať by sa tak v parlamente o švédskom členstve v aliancii mohlo najskôr na jeseň, píše agentúra AP. Ak sa to potvrdí, Švédsko sa nestane členom aliancie pred jej júlovým summitom vo Vilniuse. Švédskej žiadosti o vstup do vojenského bloku chýba tiež súhlas Turecka.
Vláda premiéra Viktora Orbána avizované hlasovanie o vstupe Švédska do NATO už skôr niekoľkokrát odsunula, hoci členovia kabinetu tvrdia, že členstvo severskej krajiny v aliancii podporujú. Opozícia Orbána kritizuje a obviňuje ho, že odsúvanie ratifikácie súvisí s jeho náklonnosťou k Rusku a režimu prezidenta Vladimira Putina.
Maďarská prezidentka Katalin Nováková, ktorá vzišla z Orbánovej vládnej strany Fidesz, na začiatku marca vyzvala zákonodarcov, aby ratifikovali vstup Švédska - a vtedy ešte aj Fínska - do Severoatlantickej aliancie "čo najskôr". Fínsko, ktoré podalo prihlášku do NATO spolu so Švédskom v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu, vstúpilo do aliancie v apríli.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg a predstavitelia niektorých členských krajín dúfali, že sa Švédsko stane členom aliancie pred summitom vo Vilniuse, ktorý sa uskutoční 11. a 12. júla, alebo počas neho. To sa však nestane, ak maďarský parlament neschváli jeho členstvo pred letnou parlamentnou prestávkou. Podľa maďarskej tlače bude mať parlament už len tri zasadacie dni, a to na budúci týždeň v pondelok, utorok a piatok. Ratifikácia švédskeho členstva na programe nie je. So vstupom severskej krajiny do NATO musia súhlasiť všetky členské krajiny.
Švédsku tiež chýba súhlas Turecka. Prezident Recep Tayyip Erdogan tvrdí, že Štokholm stále nesplnil všetky turecké požiadavky ohľadom potláčania teroristických organizácií a ich sympatizantov. Tým Ankara myslí napríklad Stranu kurdských pracujúcich či niektoré ďalšie kurdské militantné skupiny. Švédsko sa naopak domnieva, že požiadavky Ankary obsiahnuté v memorande z minulého roka splnilo.