Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dáva v rozhovoroch so spojencami najavo, že sa stále nechystá nechať schváliť vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie. Dnes o tom hovoril s nemeckým kancelárom Olafom Scholzem, píše agentúra Reuters. Predstavitelia NATO a USA pritom v posledných týždňoch tvrdia, že nastal čas, aby sa Štokholm stal súčasťou vojenskej aliancie.
Erdogan dnes Scholzovi povedal, že Švédsko urobilo kroky správnym smerom v boji proti teroristickým skupinám. Tými turecké úrady myslia Stranu kurdských pracujúcich či iné militantné kurdské skupiny. Podľa Erdogana však Švédsko stále povoľuje demonštrácie a iné aktivity sympatizantom týchto organizácií, čo je podľa Erdogana "neprijateľné". V podobnom duchu sa turecký prezident vyjadril aj pri nedávnom telefonáte s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom.
"Nastal čas, aby sme Švédsko privítali ako plnohodnotného člena NATO," povedal dnes Stoltenberg. O tureckých výhradách budú rokovať na budúci týždeň predstavitelia Turecka, Švédska, Fínska a NATO. Schôdza v podobnom formáte sa odohrala v polovici júna v Ankare, žiadny prelom však nepriniesla.
Na skoré prijatie Švédska do NATO vyzval na začiatku tohto mesiaca americký prezident Joe Biden, podľa ktorého by sa severská krajina mala stať členom čo najskôr. Podobne sa vyjadrili aj ďalší predstavitelia spojeneckých krajín. Okrem Turecka žiadosť o vstup do aliancie stále neratifikovalo tiež Maďarsko.
Samotné Švédsko sa domnieva, že splnilo turecké požiadavky obsiahnuté v memorande, ktoré bolo podpísané na summite NATO vlani v júni. Memorandum podpísalo aj Fínsko, ktoré podalo žiadosť o vstup do aliancie spoločne so susednou krajinou. Fínsku žiadosť ratifikoval aj turecký parlament, takže krajina sa stala členom vojenského paktu v apríli.
Aj po májových voľbách má Erdoganov blok v parlamente väčšinu, vstup Švédska do NATO podporovala aj časť tureckej opozície. Proces ratifikácie v parlamente tak môže byť relatívne rýchly. V prípade Fínska medzi prezidentovým oznámením, že Turecko dá svoj súhlas so vstupom krajiny do aliancie, a konečným hlasovaním parlamentu uplynuli zhruba dva týždne. Niektorí predstavitelia krajín NATO sa netaja tým, že by radi privítali Švédsko v radoch aliancie na summite vo Vilniuse, ktorý sa uskutoční 11. a 12. júla.