Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko a iránsky prezident Ebráhím Raísí podpísali v pondelok v Teheráne dohodu, ktorá vytvára základ spolupráce medzi oboma krajinami do roku 2026 a týka sa politiky, hospodárstva a vedy. Informovala o tom agentúra AFP.
Lukašenko po rokovaní s Raísím konštatoval, že "s veľkým rešpektom sleduje vytrvalosť, s akou (iránsky) ľud odoláva vonkajším tlakom, pokusom vnútiť mu vôľu iných", informuje TASR.
"Irán napriek všetkému vyvíja moderné technológie," dodal Lukašenko o spornom iránskom jadrovom programe, ktorý viedol k uvaleniu medzinárodných sankcií.
Lukašenko pritom priznal, že Bielorusko ešte pred dvoma rokmi Iránu nevenovalo dostatočnú pozornosť. "Zamyslel som sa nad tým a uvedomil som si, ako veľmi sa Irán a Bielorusko navzájom potrebujú," pokračoval.
"Mohli by sme si navzájom veľmi pomôcť, keby sme skutočne spojili svoje úsilie," uviedol Lukašenko a svojho iránskeho partnera ubezpečil: "Môžete sa na nás spoľahnúť".
Raísí potvrdil, že obe krajiny majú vôľu posilniť vzájomnú spoluprácu a ocenil ich "spoločnú strategickú víziu".
AFP si všimla, že prezidenti vo svojich vyhláseniach nespomenuli vojnu na Ukrajine - Bielorusko pritom slúži ako tylová základňa pre ruské jednotky a Irán je obviňovaný z toho, že Moskve dodáva ozbrojené bezpilotné lietadlá na použitie pri útokoch na ciele na Ukrajine. Teherán tieto obvinenia popiera a zároveň vyhlasuje, že v konflikte na Ukrajine je neutrálny.
Lukašenko nedávno uskutočnil trojdňovú návštevu Číny, kde vyjadril podporu návrhu Pekingu na sprostredkovanie úsilia o ukončenie vojny na Ukrajine.
Podľa štátnej tlačovej agentúry BelTA Lukašenkova návšteva v Iráne bola treťou návštevou bieloruského prezidenta v histórii a prvou za posledných 17 rokov.
AFP napísala, že Lukašenko a Raísí sú v západnom svete považovaní za marginálnych politikov, ktorí svoje krajiny opúšťajú len zriedka.