Irán a Saudská Arábia sa dohodli na obnovení diplomatických vzťahov, ktoré prerušili v roku 2016. Oznámenie Teheránu neskôr potvrdil aj Rijád s tým, že dohoda bola uzavretá v Pekingu. Zlepšenie vzťahov medzi Saudskou Arábiou a Iránom by podľa televízie Al-Džazíra mohlo mať pozitívny vplyv na bezpečnosť v regióne, najmä v Jemene, kde tieto krajiny podporujú súperiace strany konfliktu.
"Výsledkom rozhovorov medzi Iránom a Saudskou Arábiou je dohoda o obnovení diplomatických vzťahov a znovuotvorení ambasád... do dvoch mesiacov," uviedla dnes iránska štátna agentúra IRNA. "Ministri oboch krajín sa stretnú, aby pripravili výmenu veľvyslancov," dodala iránska agentúra.
Saudskoarabská agentúra SPA následne dohodu potvrdila. Tvrdí, že obe krajiny sa dohodli na vzájomnom rešpektovaní štátnej suverenity a nezasahovaní do vnútorných záležitostí a tiež na aktivácii dohody o bezpečnostnej spolupráci z roku 2001.
Sunnitská Saudskej Arábie a šiitský Irán sú dlhodobými rivalmi a podporujú tiež súperiace strany vo viacerých konfliktoch v regióne. Napríklad vo vojne v Jemene Saudská Arábia od roku 2015 bojuje na strane tamojšej vlády proti šiitským povstalcom podporovaným Iránom. V Sýrii Teherán vojensky a politicky pomáha režimu prezidenta Bašára Asada, zatiaľ čo Rijád po vypuknutí tamojšej občianskej vojny v roku 2011 vyjadril podporu niektorým povstaleckým skupinám. Saudskú Arábiu tiež znepokojuje iránsky jadrový a raketový program. Teherán však tvrdí, že neusiluje o jadrovú zbraň a že jeho raketový program je čisto obranný.
Vzťahy Iránu a Saudskej Arábie sa dostali do slepej uličky v roku 2016, keď iránski demonštranti napadli saudskoarabské veľvyslanectvo v Teheráne v reakcii na popravu šiitského duchovného v Saudskej Arábii. V roku 2021 začali Teherán a Irán rokovať o obnove diplomatických vzťahov, dohody ale dosiahli až teraz.