V Iráne bol na šesť a pol roka väzenia odsúdený Bernard Phelan, ktorý má francúzske a írske občianstvo. S odvolaním sa na jeho rodinu o tom informuje agentúra Reuters. 64-ročného Phelan zatkli v Iráne vlani v októbri v čase protivládnych protestov. Obvinený bol z "poskytovania informácií nepriateľskej krajine", čo odmieta.
Do Iránu pricestoval Phelan na francúzsky pas. Trpí srdcovou chorobou a má chronické problémy s kosťami a zrakom, ale iránske úrady ho odmietli prepustiť z humanitárnych dôvodov. Podľa jeho sestry Caroline Phelanovej sa mu zhoršil zrak a teraz mu pre zdravotné problémy hrozí smrť. Na okamžité prepustenie muža vyzývajú Dublin aj Paríž. Írske ministerstvo zahraničia uviedlo, že má veľké obavy o Phelanov zdravotný stav. Francúzsko medzitým Vyzvalo Irán, aby zadržanému okamžite poskytol potrebnú lekársku starostlivosť.
Phelanova rodina na Youtube zverejnila video, v ktorom vyzýva na jeho prepustenie. Jeho 97-ročný otec Vincent na ňom hovorí, že sa bojí, že svojho syna už nikdy nestretne.
Phelan, ktorý pracoval pre cestovnú agentúru, navštevoval Irán od roku 2017 a propagoval krajinu ako turistickú destináciu. Zatknutý bol vlani 3. októbra v meste Mašhad na severovýchode krajiny počas vlny protivládnych protestov, pri ktorých vyšli do ulíc milióny ľudí. Zadržaný bol kvôli tomu, že údajne fotografoval policajtov a vypálenú mešitu.
Jeho sestra povedala írskej televízii RTÉ, že jej brat bol "v zlý čas na zlom mieste". "Odviedli ho z cesty s vrecom na hlave," poznamenala. Podmienky vo väznici sú vraj tiesnené, v jednej cele je 16 ľudí a v noci mrzne. Predpokladá sa, že niektorí z tých, ktorí boli v Phelanovom bloku, boli popravení.
Irán podľa spravodajského webu BBC zadržiava najmenej 17 cudzích štátnych príslušníkov, mnohí z nich majú dvojité občianstvo. Podľa Západu zatýkanie cudzincov Teherán využíva ako vyjednávaciu páku. Irán naopak tvrdí, že všetci cudzinci sú zadržiavaní v súlade s iránskymi zákonmi a že je pripravený väzňov vymeniť.