Nariadenie vládnuceho islamistického hnutia Taliban, ktoré v Afganistane zakazuje ženám študovať a čiastočne chodiť do práce, môžu podľa vysokého komisára OSN pre ľudské práva Volkera Türka destabilizovať krajinu a spustiť ohromné dominové efekty. Informuje o tom agentúra DPA.
"Tieto neodhadnuteľné obmedzenia žien a dievčat zvýšia utrpenie nielen všetkých ľudí v Afganistane," varoval dnes Türk v Ženeve. "Obávam sa, že predstavujú nebezpečenstvo aj mimo Afganistanu," povedal komisár. Podľa agentúry DPA tak poukázal na riziko ďalších utečeneckých pohybov.
Afganské ministerstvo hospodárstva v sobotu nariadilo všetkým afganským aj zahraničným mimovládnym organizáciám pôsobiacim v krajine, aby zakázali svojim ženským zamestnankyniam chodiť do práce. Ministerstvo to zdôvodnilo tým, že ženy nedodržiavajú predpisy ohľadom nosenia pokrývok hlavy, vydané talibanskou vládou.
Pred týždňom Talibanom spravované ministerstvo vyššieho vzdelania oznámilo, že Afganky až do odvolania nemajú prístup k vyššiemu vzdelaniu.
Žiadna krajina nemôže ekonomicky prežiť, ak je polovica obyvateľov vylúčená, povedal dnes komisár Türk. Okrem toho podľa neho niektoré zdravotnícke služby zachraňujúce život poskytujú len pracovníčky mimovládnych organizácií. Türk preto vyzval na okamžité zrušenie obmedzení.
Napríklad česká humanitárna organizácia Človek v tiesni v reakcii na sobotňajšie opatrenie oznámila, že dočasne pozastavila väčšinu svojich aktivít v Afganistane. Podobný krok oznámili aj ďalšie humanitárne organizácie pôsobiace v Afganistane, medzi nimi Nórska rada pre utečencov, Save the Children, CARE či Afghanaid. Bez zapojenia žien nemožno podľa organizácií v krajine efektívne pomáhať.