Tri veľké medzinárodné humanitárne organizácie dnes oznámili, že pozastavujú svoju činnosť v Afganistane v reakcii na nariadenie vládnuceho hnutia Taliban, aby zakázali ženám chodiť do práce. Informovala o tom agentúra AP.
Nórska rada pre utečencov, Save the Children a CARE uviedli, že nemôžu efektívne pomáhať ženám, deťom a mužom v núdzi v Afganistane, ak nebudú mať vo svojich radoch ženy. Už v sobotu oficiálne oznámila pozastavenie činnosti britská organizácia Afghanaid.
Zákaz práce žien pre afganské aj zahraničné mimovládne organizácie Taliban zdôvodnil sťažnosťami, podľa ktorých ženy pracujúce v mimovládnych organizáciách nedodržiavajú pravidlá ohľadom pokrývky hlavy. Afganské ministerstvo hospodárstva pritom varovalo, že v prípade nedodržania nariadenia bude organizáciám odobratá licencia. Krok Talibanu odsúdili OSN, EÚ, Spojené štáty a ďalšie krajiny.
Trojica organizácií, ktorá oznámila pozastavenie činnosti, v Afganistane poskytovala zdravotnú a potravinovú pomoc či podporovala vzdelanie.
"Dodržiavali sme všetky kultúrne normy a jednoducho nemôžeme pracovať bez našich zamestnankýň, ktoré sú pre nás kľúčové, čo sa týka prístupu k afganským ženám v núdzi," uviedol šéf afganskej pobočky Nórskej rady pre utečencov Neil Turner. Podľa neho má organizácia v Afganistane v súčasnosti 468 zamestnankýň.
Na afganskú ekonomiku tvrdo doliehajú medzinárodné sankcie a zastavenie medzinárodnej pomoci po návrate Talibanu k moci v auguste minulého roka. Milióny ľudí v krajine teraz žijú v hlade a chudobe.
Generálny tajomník OSN António Guterres uviedol, že ho správa o zákaze práce žien pre mimovládne organizácie hlboko zasiahla. "OSN a jej partneri, vrátane národných a medzinárodných mimovládnych organizácií, pomáhajú viac ako 28 miliónom Afgancov, ktorí sú závislí od humanitárnej pomoci," napísal vo vyhlásení.
Zdesenie vyjadril aj Medzinárodný záchranný výbor, podľa ktorého je medzi jeho zamestnancami v Afganistane viac ako 3000 žien.