Európsky súd pre ľudské práva odmietol sťažnosť bývalého kapitána Franceska Schettina, ktorého talianske súdy poslali na 16 rokov do väzenia za stroskotanie výletnej lode Costa Concordia. V nedeľu o tom informoval Schettinov právnik Francesco Senese. Pri lodnom nešťastí pri toskánskych brehoch v januári 2012 zomrelo 32 ľudí.
Schettinov právnik podal podnet na súd v Štrasburgu s argumentáciou, že neboli plne garantované práva na obhajobu jeho klienta. Podľa právnika bol totiž úsudok talianskeho súdu ovplyvnený silným a jednostranným mediálnym pokrytím stroskotania lode.
"Uvedené fakty neukazujú žiadne zrejmé porušenie práv a slobôd," uviedla vo svojom odmietavom rozhodnutí sudkyňa Alena Poláčková.
Schettino bol v roku 2016 odsúdený na 16 rokov väzenia za zabitie, spôsobenie námorného nešťastia a opustenie lode. Trest potom v roku 2017 potvrdil taliansky najvyšší súd. Schettino vinu odmieta a jeho právnik sa snaží o obnovenie procesu. Túto žiadosť talianske súdy zamietli.
Schettino sa v mediálnom príbehu o stroskotaní lode stal "zápornou postavou". Tlač predovšetkým poukazovala na kapitánovu nezodpovednosť, keď loď nechal až príliš priblížiť ku brehom, a tiež na jeho správanie počas evakuácie. Schettino totiž opustil palubu, keď podstatná časť pasažierov bola ešte na lodi. Bývalý kapitán sa však obhajuje tým, že bolo efektívnejšie koordinovať záchranné práce z pevniny.
Luxusná loď Costa Concordia v piatok 13. januára 2012 o 21.45 h narazila na útes asi 300 metrov od ostrova Giglio pri pobreží južného Toskánska. Loď vyplávala v ten istý deň z prístavu Civitavecchia pri Ríme na sedemdňovú výletnú plavbu po Stredomorí.
V boku 290 metrov dlhej lode vznikla približne 70-metrová trhlina, ktorú onedlho natiekla do strojovne voda a spôsobila výpadok prúdu. Na palube bolo 4229 ľudí, z toho 3216 turistov zo šesťdesiatich krajín - najviac Talianov (989) a Nemcov (asi 570).