Do Británie sa zatiaľ tento rok cez Lamanšský prieliv pokúsilo dostať viac ako 20-tisíc migrantov, uviedlo vo svojom vyhlásení britské ministerstvo obrany. Za iba 24 hodín z piatka na sobotu podniklo nebezpečnú cestu na malých lodiach 607 ľudí, čo je jedno z najvyšších čísel za posledný rok, poznamenala k tomu agentúra AFP.
Od začiatku roka sa počet migrantov, ktoré sa pokúsili dostať z Francúzska cez Lamanšský prieliv, vyšplhal na presne 20 017 osôb. V minulom roku to k rovnakému dátumu bolo 11 300 ľudí.
Británia sa po vystúpení z Európskej únie potýka so silnejúcou migračnou vlnou. V roku 2021 preplávalo Lamanšský prieliv podľa ministerstva obrany viac ako 28 500 osôb, zatiaľ čo v roku 2020 túto cestu podniklo takmer 8500 ľudí a v roku 2019 ich boli necelé dve tisícky.
Nedávna britská parlamentná správa pritom naznačila, že by tento rok utečencov mohlo byť až 60-tisíc. A to napriek opakovaným sľubom britskej konzervatívnej vlády, ktorá problém migrácie označila za jednu zo svojich priorít a platí milióny Francúzsku a pomáha mu v posilnení dohľadu na pobreží, poznamenala AFP.
V apríli britská vláda oznámila svoj plán odoslať niektorých žiadateľov o azyl, ktorí do krajiny dorazili, do Rwandy. Londýn uviedol, že chce svojím deportačným programom rozbiť siete pašerákov a odradiť migrantov od podstúpenia nebezpečnej cesty cez Lamanšský prieliv.
Plán, za ktorý britská vláda v prvej fáze zaplatí Rwande 141 miliónov eur, avšak skritizovali mnohí politici, organizácie na ochranu ľudských práv či anglikánska cirkev.
V júni mal odletieť prvý deportačný let s migrantmi do Rwandy, na poslednú chvíľu ho ale zablokoval Európsky súd pre ľudské práva.