Ruské sily sa na východe Ukrajiny snažia využiť drobné územné zisky z posledných dní a tlačia sa v smere na mesto Bachmut. Postup na neďaleký Siversk naopak viazne a neuspel ani obmedzený pokus o protiútok v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny.
Vo svojej pravidelnej analýze to uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny ISW. Britská vojenská rozviedka vo svojej rannej zvodke uviedla, že ruská súkromná Wagnerova armáda dostala na starosť určité úseky frontu rovnako ako jednotky regulérnej armády.
"Muzikanti" vo Vuhlehirsku
Ruské jednotky koncom minulého týždňa dobyli vuhlehirskú tepelnú elektráreň, ktorá bola predmetom bojov v uplynulých dvoch mesiacoch. V tejto oblasti boli nasadení tiež žoldnieri z Wagnerovej skupiny.
Teraz sa ruské sily snažia udržať iniciatívu a postupovať severozápadným smerom na Bachmut. Práve na obsadenie tohto mesta v Doneckej oblasti sa Rusi teraz budú zrejme sústrediť.
"Zostáva nepravdepodobné, že by ruské sily zabrali samotný Bachmut, napriek pokračujúcemu postupu v tomto smere," uviedol ISW. Podľa neho doterajšie pokusy o dobytie severnejšie položeného Siversku zlyhávajú, a mohli by preto stratiť na intenzite.
Ukrajinský protiútok v Chersone sa javí byť úspešný
Ruské sily sa vo štvrtok pokúsili o obmedzenú ofenzívu na južnej časti frontu, podľa generálneho štábu ukrajinskej armády však skončila neúspechom.
V Chersonskej oblasti, ktorej oslobodenie deklaruje ukrajinské velenie ako jednu zo svojich súčasných priorít, Rusi zrejme čelia územným stratám, myslí si ISW.
Inštitút spomína ukrajinského generála Oleksija Hromova, podľa ktorého Rusko sťahuje do oblasti posily z Charkovskej a Luhanskej oblasti na východe krajiny.
Ruská armáda sa tiež pokúša udržať svoje logistické trasy, aby mohla zásobovať vojakov na severnom brehu Dnepra. Ukrajinské delostrelectvo v uplynulých dňoch poškodilo najmenej tri mosty cez najväčšiu ukrajinskú rieku, namiesto poničeného Antonivského mosta v Chersone teraz funguje prívoz.
Britská vojenská rozviedka upozorňuje, že sa výrazne zmenila úloha takzvanej Wagnerovej (v prepise z ruštiny Vagnerovej) skupiny. Tá sa po roku 2015 typicky podieľala na misiách, ktoré nemali nič spoločné s veľkými operáciami ruskej armády, neskrývanými pred verejnosťou.
Žoldnieri z Wagnerovej skupiny pôsobia tiež v Sýrii, Iraku a rade krajín Afriky. Podľa britských spravodajcov ich nasadenie na Ukrajine opätovne ukazuje, že tvrdenia Moskvy, že táto súkromná skupina nie je napojená na ruský štát, nie sú pravdivé.
"Jej úloha sa zmenila pravdepodobne kvôli tomu, že ruské ministerstvo obrany má zásadný nedostatok bojovej pechoty, avšak tieto sily zrejme nebudú stačiť na to, aby priniesli významnú zmenu v smere, akým sa vojna vyvíja," uviedla britská rozviedka na Twitteri.