Demisia talianskeho premiéra Maria Draghiho spustí "obdobie neistoty" a bude znamenať stratu jedného z "pilierov Európy". Povedala to vo štvrtok francúzska ministerka pre európske záležitosti Laurence Booneová v rozhovore pre rozhlasovú stanicu France Inter.
"Taliansko sa chystá vstúpiť do obdobia, ktoré bude možno menej stabilné než predtým.... Chcem vzdať hold Mariovi Draghimu, ktorý je mimoriadnym štátnikom a partnerom Francúzska. Spolupracovalo sa nám dobre. Je pilierom Európy," povedala Booneová. Dodala, že nadchádzajúce obdobie bude obdobím neistoty.
Senát vyslovil premiérovi dôveru
Draghi podal vo štvrtok opätovne demisiu, ako sa aj očakávalo. Taliansky premiér síce ešte v stredu uspel v hlasovaní o dôvere v talianskom Senáte, no toto hlasovanie bojkotovala trojica koaličných strán.
Vo štvrtok sa malo rovnaké hlasovanie konať aj v poslaneckej snemovni, Draghi však tamojšiu schôdzu prerušil. Poslancom povedal, že po tom, čo zlyhal jeho dosiaľ posledný pokus o oživenie koalície už nevidí možnosť ako ďalej vládnuť.
Následne sa stretol s prezidentom Sergiom Mattarellom a opätovne podal demisiu. Kancelária prezidenta neskôr informovala, že Mattarella premiérovu demisiu "vzal na vedomie", no požiadal jeho vládu, aby zostala vo funkcii.
Krízu prinieslo hlasovanie a necelistvosť koalície
K vládnej kríze v Taliansku došlo po tom, ako Hnutie piatich hviezd (M5S) – jeden z politických subjektov v širokej vládnej koalícii – minulý štvrtok odmietlo podporiť vládu pri hlasovaní o dôvere, spojenom s vládnym balíkom opatrení na pomoc rodinám a podnikateľom v súvislosti s rastom cien energií.
Draghi po tomto hlasovaní podal demisiu. Mattarella ju však vtedy neprijal a požiadal premiéra, aby sa ešte usiloval hľadať podporu medzi zákonodarcami.
AFP pripomína, že Draghi má blízke vzťahy s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, pričom obaja vlani podpísali francúzsko-taliansku dohodu s cieľom je posilniť vzájomné vzťahy.