Taliansky premiér Mario Draghi má dôveru Senátu, získal 95 hlasov, 38 senátorov hlasovalo proti. Tri z vládnych strán však dnešné hlasovanie bojkotovali, čím podkopali Draghiho víziu jednotnej vlády.
Práve vládnou jednotou Draghi podmieňoval svoje zotrvanie v úrade po tom, čo prezident Sergio Mattarella odmietol jeho demisiu.
Dnešného hlasovania o dôvere sa nezúčastnilo Hnutie piatich hviezd, ktoré stojí za súčasnou vládnou krízou, ale aj pravicové strany a Draghiho spojenci Nahor Taliansko a Liga.
Draghi ponúkol prezidentovi svoju rezignáciu vo štvrtok po tom, čo stratil podporu populistického hnutia M5S, ktoré sa odmietlo zúčastniť hlasovania o dôvere vláde. Mattarella šéfa vlády požiadal, aby oslovil parlament a získal tak jasný obraz o politickej situácii.
Draghi dnes pri prejave v senáte vyhlásil, že vo funkcii zostane, pokiaľ sa zaň postavia strany širokej vládnej koalície. Spomenul tiež širokú podporu verejnosti, ktorá naňho apelovala, aby z úradu neodstupoval.
Draghiho predstava "koalície národnej jednoty" však dnes zlyhala po tom, čo vládne strany postupne oznamovali, že sa hlasovania o dôvere nezúčastňujú. Jeden zo senátorov Ligy Stefano Candiani vyhlásil, že Draghiho podporí, ak "vytvorí vládu bez populistov", v opačnom prípade odovzdá slovo voličom v predčasných voľbách. To Draghi odmietol.
Keďže premiér Draghi nezískal všeobecnú podporu, o ktorú sa usiloval, predčasné voľby v septembri či októbri sú teraz najpravdepodobnejším scenárom ďalšieho politického vývoja, píšu svetové agentúry.
Išlo by o bezprecedentnú situáciu, pretože od konca druhej svetovej vojny sa parlamentné voľby v Taliansku nekonali na jeseň, pretože v tom období zákonodarcovia obvykle hlasujú o rozpočte na ďalší rok.