Správy o násilnostiach v meste Buča sú falošné, vyhlásil dnes ruský prezident Vladimir Putin po rokovaní s bieloruským vodcom Alexandrom Lukašenkom.
Ukrajinské úrady a západní pozorovatelia, médiá i politici informovali o zabíjaní civilistov a ďalších vojnových zločinoch v Buči na okraji Kyjeva, odkiaľ sa na konci marca stiahli ruské vojská. Podľa Lukašenka je situácia v meste výsledkom britskej spravodajskej operácie.
Adresy, heslá, totožnosť
Majú to údajne dokazovať dokumenty, ktoré dnes na kozmodróme Vostočnyj na Ďalekom východe Lukašenko odovzdal Putinovi.
"Alexandr Grigorjevič (Lukašenko) mi dokonca dnes odovzdal tie dokumenty. Dokumenty, ktoré boli odovzdané aj (ruskej tajnej službe) FSB: ako a kto, čím sa do toho mesta prepravili a ako utvorili podmienky pre túto provokáciu a faloš," povedal Putin.
„Dnes sme podrobne diskutovali o špeciálnej psychologickej operácii, ktorú vykonali Briti. Ak niekto chce poznať adresy, heslá, totožnosť, čísla áut, značky a modely vozidiel, ktorými sa do Buče dostali, a spôsob, akým to urobili, ruská FSB mu tieto materiály môže poskytnúť,“ vyhlásil v utorok Lukašenko podľa agentúry Interfax.
Starosta Buče Anatolij Fedoruk dnes informoval, že úrady doteraz objavili telá 403 ľudí, o ktorých sa domnievajú, že ich zabili ruskí vojaci za dobu, čo oblasť okupovali. Dodal, že počty takto nájdených tiel stále rastú.
Boli tam mesiac
Ruské sily ovládali Buču ležiacu na severozápad od ukrajinského hlavného mesta asi mesiac, stiahli sa z nej koncom marca. Ukrajinská strana tvrdí, že ruskí vojaci v Buči zabíjali, znásilňovali a mučili civilistov.
Buča bola prvým mestom, kde po odchode ruských vojsk vyšli najavo zverstvá, aké sa tam diali počas okupácie. Snímky z tohto mesta vyvolali najmä v západných krajinách zdesenie, Kyjev upozorňuje, že podobné nálezy sa opakujú aj na ďalších miestach.
Fedoruk tiež na dnešnom brífingu povedal, že je príliš skoro na to, aby sa do mesta začali vracať jeho obyvatelia. Gubernátor Kyjevskej oblasti, v ktorej leží aj Buča, dnes povedal, že návrat do predtým okupovaných miest bude viac či menej reálne možný na konci mája. Ukrajinské úrady už skôr varovali pred nastraženými mínami, v oslobodenej oblasti však taktiež plne nefungujú dodávky elektriny či plynu.