Sergej Lavrov v pondelok odporučil, aby Moskva pokračovala vo vyjednávaní so Západom. Časť ruských vojakov sa podľa ruského ministerstva obrany vracia od hraníc Ukrajiny do posádok, NATO ani Ukrajina to však zatiaľ nepotvrdili. Ako teda posledné ruské vyhlásenia čítať?
Ešte si nemôžeme vydýchnuť. Jedno vyjadrenie neznamená, že hrozba zmizla. Ak Rusi tvrdia, že sťahujú jednotky od ukrajinských hraníc, nemôžeme im veriť. Pripomínam, že na jar 2021 po prvej vlne eskalácie a hromadenia jednotiek Rusko vyhlásilo, že manévre skončili a jednotky sú sťahované na miesto stálej dislokácie. Na začiatku jesene však už boli späť.
Navyše ruská technika a jednotky zostávajú v Bielorusku. Stále tak pretrváva hrozba provokácie spoza bieloruskej hranice. V Čiernom mori a okupovanom Azovskom mori sú stále ruské lode, ktoré sa môžu zapojiť do vyloďovacích operácií. Nikto vrátane amerických tajných služieb netuší, aké sú skutočné ruské zámery a plány.
Je to teda len manéver, aby Ukrajina a západné štáty na chvíľu pocítili úľavu. Západoeurópske štáty, ktoré podporujú dohodu s Ruskom, to budú považovať za gesto dobrej vôle a znamenia, že chce pokračovať v dialógu. Rusko sa to pokúsi diplomaticky využiť a začať nové rokovania o Minských dohodách a členstve či nečlenstve Ukrajiny v NATO. Je to súčasť ruskej diplomatickej hry av hre sú naďalej rôzne scenáre.
Aké?
Tým najpravdepodobnejším je hybridná agresia. Nebude to rozsiahla invázia na Ukrajine z rôznych smerov, ktorej cieľom bude okupácia nových regiónov. Môže mať vojenské prvky, ale iba veľmi lokálne. Vojenskí experti aj ľudia z ukrajinskej armády si myslia, že začne z okupovaného Donbasu...
Zostáva vám 85% na dočítanie.