Ako sa pozeráte na aktuálne napätie okolo Ukrajiny, kde je situácia vyostrená ako nikdy predtým?
Mne sa javia ako možné tri alternatívy, aj keď každá z nich s rôznou mierou pravdepodobnosti.
Tou najmenej pravdepodobnou je, že ruský prezident Vladimír Putin stiahne svoje jednotky z ukrajinských hraníc a ustúpi zo svojich požiadaviek. Tým by stratil tvár, preukázal slabosť, navonok aj smerom dovnútra Ruska. Druhý variant, ktorý tiež nepovažujem za úplne pravdepodobný, je otvorená ozbrojená agresia, takže vpád vojsk na ukrajinské územie.
Za najpravdepodobnejší scenár považujem, že Putin bude aj naďalej vytvárať napätie a dlhodobo ho stupňovať bez toho, aby však došlo k nejakej vojenskej akcii. Súčasťou tohto pokračujúceho tlaku by boli aj kybernetické útoky, inscenované provokácie, údajné útoky voči ruskojazyčnému obyvateľstvu, šírenie konšpiračných teórií, sústreďovanie námorníctva v Čiernom mori a vytváranie atmosféry obkľúčenej krajiny. Nikto samozrejme nevie, ako ruský prezident premýšľa, ale napriek tomu sa mi zdá tento scenár najpravdepodobnejší.
Aké by boli ekonomické náklady prípadnej ruskej invázie?
Mala by katastrofálny vplyv nielen na Ukrajinu, ale aj samotné Rusko. Z politického aj materiálneho hľadiska by to bola veľmi nákladná operácia. Putin je však autokrat, nie demokrat, takže mu nehrozí, že by sa za to musel v prípade zlého rozhodnutia zodpovedať voličom.
Nezabúdajme tiež, že ruský prezident je už vyše dvadsať rokov pri moci, takže mu chýba spätná väzba. Jeho okolie mu hovorí, čo chce počuť, resp. čo si myslí, že chce počuť. Podľa mňa tam nie je priestor na kritickú spätnú väzbu.
To sú skôr argumenty v prospech invázie, proti nej však zatiaľ hovoria – aspoň podľa mňa – silnejšie argumenty. Napríklad vojenské, pretože z tohto hľadiska je Ukrajina úplne inde ako v roku 2014. Pred euromajdanom (sériou verejných protestov, ktoré viedli v roku 2014 k pádu proruského prezidenta Viktora Janukovyča – pozn. red.) dávala na obranu okolo jedného percenta hrubého domáceho produktu, pričom väčšina z toho sa rozkradla. Preto Ukrajina nemala bojaschopnú armádu, ale iba nedostatočne vybavené a vycvičené jednotky.
Za posled...
Zostáva vám 85% na dočítanie.